Biała Góra
Wielka dziura pełna czystego piasku

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Gigantyczna kopalnia piasku w Białej Górze znajduje się po obu stronach drogi prowadzącej ze Smardzewic (tama na Zalewie Sulejowskim) do Tomaszowa Mazowieckiego.
W części wyrobisk zaprzestano już wydobycia, pozostały po nich ogromne dziury w ziemi, częściowo wypełnione wodą. W innych praca wre pełną parą. Na dnie wielkich dołów, w białych przestrzeniach uwijają się kolorowe maszyny: ładowarki i ciężarówki. A taśmociągi wywożą część urobku do zakładu przetwórczego. Wyrobiska otoczone są lasem. Można obejść je ścieżką dookoła oglądając kopalnię z licznych punktów widokowych. Zbliżać się jednak za bardzo nie można, bo a) to niezbyt bezpieczne, b) ochroniarze gonią?
Piaski kopano w okolicy od XVIII wieku, jednak działo się to metodami gospodarskimi, na niewielką skalę. Głównym ośrodkiem wydobycia były okolice wsi Nagórzyce, położone po przeciwnej stronie Pilicy, obecnie w granicach Tomaszowa Mazowieckiego. Pozostałe po dawnych górnikach wyrobiska ? Groty Nagórzyckie ? są dziś ważną w okolicy atrakcją turystyczną (piszę o nich w osobnym artykule). Dopiero rozwój przemysłu szklarskiego w drugiej połowie XIX wieku spowodował wzrost zapotrzebowania na piasek i zwiększenie wydobycia. To właśnie w Białej Górze, w 1922 roku powstała pierwsza pracująca na skalę przemysłową kopalnia odkrywkowa z zakładem przetwórczym piasków szklarskich.
Biała Góra w pełni zasługuje na swoja nazwę. Złoże piasków kwarcowych eksploatowanych w tej kopalni uchodzi za największe w Europie. Stanowią jednocześnie około 80 proc. krajowych zasobów piasków szklarskich i formierskich oraz żwirków filtracyjnych. Złoże powstało około 120 mln lat temu w okresie górnej Kredy. Piasek zawiera ok. 98 proc. czystego kwarcu (SiO2). Jest doskonałym surowcem dla przemysłu szklarskiego, używa się go także do przygotowywania form odlewniczych. Od kilku lat kopalnia produkuje również kaolin oraz mieszanki kwarcowe o ściśle określonych parametrach, na zamówienie odbiorcy.
Warto wiedzieć
Tomaszowskie Kopalnie Surowców Mineralnych „Biała Góra” sp. z o.o. należą do grupy Quarzwerke.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- o Grotach Nagórzyckich w naszym portalu
- strona kopalni
mogliby jakiś taras widokowy zrobić….na poboczu slabo z parkowaniem
a woda przepiękna – szarawy piasek i błękit wody – jakby palmami obsadzić to normalnie jakieś rajskie wyspy :-)
Mogliby tym zainteresowac elolodzy. Wycinane dziesiatki hektarów lasów/otulina Tomaszoea/, usychanie pozostałch drzewostanow
bo spada poziom wod gruntowych, znow wycinanie a tu obok TABLICA REZERWAT PRZYRODY I NIEBIESKIE ŻRÓDLA ii pazerne nadlesnictwo…