Mielnik
Biała dziura w ziemi, czyli kopalnia kredy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jedyna w Polsce kopalnia kredy to łakomy kąsek dla odkrywców. Właściwie to wielka dziura w ziemi, z tarasowymi skarpami prowadzącymi do coraz głębszych pokładów.
Kreda, która kojarzy nam się przede wszystkim ze szkołą i tablicą, jest skałą osadową powstałą na dnie mórz i oceanów. Jest odmianą wapienia, nie zawiera wielu domieszek. Jej podstawowym składnikiem jest kalcyt. Jest to skała miękka, niezbyt zwięzła, porowata, dzięki czemu ma mały ciężar właściwy i jest lekka. Dodaje się ją do białych farb, proszków i past do zębów. Ma zastosowanie w przemyśle ceramicznym, chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Wśród licznych odmian kredy, te z nich szczególnie bogate w kokolity zmieszane z gipsem służą do pisania na tablicy.
Wspomnienia o dawnej świetności
To niewielka wieś, zamieszkana przez ok. 9 tys. mieszkańców, położona na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim. Do 1934 roku była miastem, później została zdegradowana do wsi. Pierwsza wzmianka o istnieniu zamku mielnickiego z 1379 roku pochodzi z relacji kronikarza krzyżackiego Wiganda z Marburga. Okres świetności miejscowości przypadł na czasy panowania Jagiellonów. W 1486 roku na zamku mielnickim przebywał Kazimierz Jagiellończyk, a w 1501 roku Aleksander Jagiellończyk oczekiwał tu na koronę polską. Mielnik, jako jedno z pierwszych miast podlaskich w 1501 roku otrzymał prawa miejskie. O jego dawnej świetności świadczą resztki pozostałe po potężnej niegdyś warowni. Góra zamkowa z grodziskiem z XI-XII wieku i dobrze widoczną fosą wznosi się do wysokości ok. 80 m nad poziomem Bugu. Na stokach stromo opadających w kierunku doliny rzeki, zachowane są fragmenty murów z kamieni polnych.
Kopalnia była tu od zawsze
Co łączy tę obecnie niewielką wieś z kredą? Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi od ruskiego słowa „mieł”, czyli kreda. Do dzisiaj istnieje tu jedyna w Polsce czynna kopalnia kredy. Oglądamy ją z tarasu widokowego, specjalnie przygotowanego dla odwiedzających. Obok postawiono tablice informacyjne, mówiące o historii powstania pokładów kredy i jej wydobycia w tej okolicy. Mielnicka kreda pochodzi z okresu czwarto- i trzeciorzędu, kiedy tereny zalane były morzem. Kopalnia była w Mielniku od co najmniej XVI wieku, co wiemy ze źródeł historycznych świadczących o wydobywaniu tu kredy. Mieszańcy mówią, że była tu ?od zawsze?, a wiele mielnickich rodzin związanych jest z praca w kopalni od pokoleń.
Warto wiedzieć
Podróż do Mielnika warto połączyć z innymi atrakcjami tego regionu. W pobliżu znajduje się święta Góra Grabarka, miejsce kultu i pielgrzymek wyznawców religii prawosławnej i klimatyczne miasteczko Drohiczyn z licznymi zabytkami ? niegdysiejsza stolica Podlasia.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- także o kopalni kredy w Mielniku w naszym portalu
Jaka jedyna kopalnia? Chyba w Chełmie nie byliscie. Tam byście zobaczyli prawdziwą dziurę w ziemi.
w 1501 roku Kazimierz Jagiellończyk nie żył od 9 lat…
Tak, chodziło o Aleksandra Jagiellończyka i unię mielnicką. Dlatego tu czekał.
Kopalnia w Chełmie jest największą kopalnią odkrywkową kredy. Sama powierzchnia wyrobiska górniczego to 302,62 ha a wydobycie kredy w 2016 roku to 2 228 654 ton.
Proszę obejrzeć film o Kopalni Kredy w Chełmie :
https://www.youtube.com/watch?v=R6KpzV3W-2A
Najwięcej kopalni kredy znajduje sie koło miejscowosci Stara Kornica – Koszelówka,Kornica, Bachorza itd
Nie ilość kopalni o pow. do 2ha ale wielkość wydobycia i zasoby złoża decydują o rankingu.
Już nie mówiąc o takiej perełce jak podziemna kopalnia kredy w Chełmie. Redaktor nie do końca zgłębił temat?