Piątek
Geometryczny środek Polski
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
?? nie sierdź się, mości żołnierzu, bo Piątek i Sobota są takie miasta, jako i inne, w których się jarmarki jesienne na konie odbywają?? (H. Sienkiewicz, ?Potop?, t. II)
Chyba każdy zna scenę z karczmy Pokrzyk, w której Józwa Butrym za żart wziął słowa Kiemlicza o dwóch miejscowościach noszących nazwy dwóch kolejnych dni tygodnia. Rozsławiła ta scena Piątek, tak jak wcześniej rozsławiły miejscowość targi końskie.
Historyczna nazwa wywodzi się od cotygodniowego targu, odbywającego się właśnie w piątek. Przez ponad pięć wieków Piątek był miastem, prawa miejskie otrzymał w 1339 roku, a stracił je w 1870 r. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku Piątkowi dodano kolejny powód do dumy i sławy.
Na polecenie prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii Borysa Szmielewa wyznaczono geometryczny środek Polski. Z wierzchołków czworokąta złożonego z równoleżników i południków, przechodzących przez najdalej na północ (przylądek Rozewie), południe (Opołonek), wschód (zakole Bugu koło Zosina) i zachód (zakole Odry koło Cedyni) wysunięte punkty terytorium Polski. poprowadzono tzw. ortodromy. Ich punkt przecięcia znalazł się w Piątku. Na miejscowym rynku postawiono najpierw kamień a 8 sierpnia 1976 roku w jego miejsce konstrukcję metaloplastyczną z napisem: Piątek – geometryczny środek Polski.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- autor jest redaktorem naczelnym Magazynu Turystycznego Wasze Podróże
A w Suchowoli pod Białymstokiem mamy środek Europy. Może jesteśmy Państwem Środka?