Bolimów
Na polu bitwy nad Rawką
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pierwszy na świecie bojowy gaz trujący nazywa się iperyt. Jego nazwa pochodzi od miejscowości Ypres w Belgii, gdzie jakoby użyto go po raz pierwszy, podczas pierwszej wojny światowej.
Jednak tak naprawdę po raz pierwszy gazów bojowych użyli Niemcy pod Bolimowem, około 60 km na południowy zachód od Warszawy. W Ypres użyto gazu po raz pierwszy na froncie zachodnim.
Od grudnia 1914 do lipca 1915 roku w pobliżu Bolimowa, wzdłuż rzek Rawki i Bzury przebiegała linia frontu. Po jednej stronie w okopach siedzieli Rosjanie, po drugiej Niemcy. Historycy nazwali te zmagania bitwą nad Rawką. 31 stycznia 1915 roku Niemcy właśnie w tej batalii po raz pierwszy w historii użyli broni masowego rażenia: ostrzelali okopy rosyjskie pociskami artyleryjskimi wypełnionymi środkiem działającym podobnie do gazu łzawiącego. Z powodu mrozu atak jednak okazał się nieskuteczny.
Cztery miesiące później 31 maja 1915 roku Niemcy użyli chloru ? był to największy atak gazowy w tej wojnie na froncie wschodnim, szacuje się, że zginęło w nim 11 tys. ludzi. W kolejnych miesiącach przeprowadzono jeszcze dwa ataki gazowe: podczas jednego z nich wiatr skierował gaz na pozycje niemieckie. Wtedy okazało się, jak w niesprzyjających warunkach pogodowych broń może obrócić się przeciw temu, kto jej użył. Pamiątką po tych wydarzeniach są liczne cmentarze wojenne rozrzucone po Puszczy Bolimowskiej.
Warto wiedzieć
Zmagania sprzed ponad prawie stu lat stały się inspiracją dla grup rekonstrukcyjnych specjalizujących się w I wojnie światowej. W tym roku odbędzie się już II Międzynarodowy Zlot Historyczny Bolimów 1915. Wojska ?niemieckie? i ?rosyjskie? okopią się pod Bolimowem 3. czerwca. Zbudują okopy, urządzą obozowiska ? będzie je można zwiedzać w kolejnych dniach. Następnego dnia na Bolimowskim rynku odbędzie się pokaz musztry. Potem w obozowisku pokaz broni, artylerii i środków techniki wojskowej I wojny światowej i zawody rzut granatem, rzut saperką do celu, bieg po rannego, kopanie dołka strzeleckiego na czas, a wieczorem nocny pojedynek artyleryjski. Widowisko historyczne rozpocznie się w niedzielę (5.06) o godz. 15.
Dodaj komentarz