Bielice
Przydrożny cmentarzyk z pierwszej wojny
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Gdy z autostradowego węzła Wiskitki (A2) drogą nr 50 jechałem do Sochaczewa, zobaczyłem po prawej stronie, poniżej poziomu szosy wojenny cmentarzyk. Wyglądał tak urokliwie, że aż coś kazało mi się zatrzymać. Było to na skraju wsi Bielice.
To cmentarz z I wojny światowej na którym pochowanych jest 120 żołnierzy rosyjskich poległych w walkach z Niemcami w 1915 roku. Od grudnia 1914 do lipca 1915 w pobliżu Sochaczewa i Bolimowa przebiegała linia frontu, wytyczona wzdłuż naturalnych przeszkód ? rzek Rawki i Bzury. Walki pozycyjne stanowiły część większej operacji nazywanej bitwą nad Rawką lub pierwszą bitwą nad Bzurą. Warto wiedzieć, że pod nieodległym Bolimowem, 31 stycznia 1915 roku armia niemiecka po raz pierwszy w historii użyła broni chemicznej. A pięć miesięcy później, 31 maja 1915, miał miejsce największy na froncie wschodnim atak gazowy. Zginęło kilka tysięcy osób, dokładnej liczby nigdy nie ustalono. Zbliża się setna rocznica tego wydarzenia.
Wróćmy jednak do cmentarza. Składa się on z czterech kwater, na każdej z nich stoi pięć betonowych, pobielanych krzyży prawosławnych. Pośrodku stoi obelisk z krzyżem łacińskim i tablicą z napisami po polsku i po rosyjsku: Pamięci żołnierzom rosyjskim poległym w latach pierwszej wojny światowej (1914-1918). I tyle.
Dodaj komentarz