Sanniki
Pasiaste spódnice w Boże Ciało

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
? No koniec tego fotografowania! ? przywitał mnie w Złakowie Kościelnym, po procesji Bożego Ciała, przypadkowo spotkany znajomy, miłośnik folkloru. ? Jak się pospieszymy, zdążymy jeszcze do Sannik! Tam procesja wyrusza później, a stroje też są ciekawe, zupełnie inne niż łowickie! Jedziemy!
I rzeczywiście. Może nie było tak barwnie jak w Łowiczu czy w Złakowie, ale stroje były! Głównie pasiaste spódnice i zapaski, z dominującymi kolorami zielonym i żółtym w różnych odcieniach. Miały je panie, które niosły w procesji obrazy, inne ? nie. Do spódnic pozakładały białe, całkiem współczesne bluzki lub żakiety, na ramiona narzuciły białe chusty z nadrukowanym kwiatowym motywem. Taki folklor niekompletny, niezdecydowany. Zanikający lub we wczesnej fazie odradzania. Zapewne to drugie.
Odrębny region na Mazowszu
Sanniki są stolicą regionu sannickiego, nazywanego też sannicko-gąbińskim. Ważnym elementem kobiecego stroju w tym regionie były właśnie sannickie pasiaki, tkane z wełny na lnianej osnowie. Sannicki strój miał bardzo różnorodną kolorystykę. To znaczy pojedyncze egzemplarze odzieży były stonowane, ale stosowano najróżniejsze zestawy kolorystyczne. Tak wyczytałam, choć spódnice pań uczestniczących w procesji były dość jednorodne. Do najbardziej charakterystycznych wytworów rękodzieła w tym regionie należą też ?klapoki?, czyli wycinanki wstęgowe z motywami roślinnymi, zwierzęcymi (ptasimi) lub postaciami ludzi w strojach ludowych oraz narzuty na łóżka tzw. odziewajki. W barwach podobnych do odzieżowych pasiaków. We wsi od 1953 roku działa Regionalny Zespół Pieśni i Tańca ?Sanniki?.
Pałac, kościół, drewniane domy
Miejscowość ma dość dawny rodowód. Była to osada służebna książąt mazowieckich ? jak podpowiada nazwa produkowano tu sanie. Parafię erygowano w połowie XV wieku. W tutejszym pałacu należącym do Konstantego Pruszaka gościł w 1828 r. Fryderyk Chopin. Obaj panowie byli zaprzyjaźnieni, uczęszczali razem do Liceum Warszawskiego. Chopin spędził w Sannikach około dwu miesięcy. Teraz w pałacu ulokował się Ośrodek Pamięci Fryderyka Chopina i Europejskie Centrum Artystyczne jego imienia. W parku stoi pomnik kompozytora tablica na frontowej ścianie pałacu upamiętniają jego pobyt. Obecny kościół Trójcy Świętej wzniesiony został w latach 1870?72 według projektu Franciszka Tournelle. We wsi zachowało się kilka chałup z XIX wieku.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- Dużo i ciekawie o sannickim folklorze można przeczytać na stronie gminy
Siermiężnie to wygląda, ale za to autentycznie
zastanawiam się, na ile w tym potrzeby serca, na ile to ściema dla turystów. Te babcie wyglądają prawdziwie.