Zakopane
Procesja na Krupówkach
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Zakopane, zbliża się Boże Ciało. Procesja wyruszyć miała po zakończeniu mszy św. w kościele Sanktuarium Najświętszej Rodziny. Zastanawialiśmy się dzień wcześniej gdzie jest ten kościół.
Gdy nadszedł czwartek, ruszyliśmy do miasta. Zobaczyliśmy księdza i trzy zakonnice idących w stronę deptaku Krupówki. Przecież o tej porze nie idą do kawiarni tylko na procesję? Udaliśmy się za nimi i doszliśmy do Sanktuarium Najświętszej Rodziny.
Wystrojeni i wyciszeni
Po mszy ze wzniesienia, na którym jest kościół (niedaleko Gubałówki), ruszyła procesja Bożego Ciała ulicami Krupówki i Zamoyskiego do kościoła Św. Krzyża. Wiele osób było w strojach góralskich. Zastanawiałem się, czy tak ubierają się z własnej woli, czy to robią pod turystów? Było uroczyście i każdy był wyciszony. Rok później byliśmy na Gubałówce ale tam już rzadko było widać góralskie stroje na procesji. Gdy procesja zatrzymała się przy ołtarzu na całej szerokości alejki to inni musieli się przepychać z lodami czy bez koszuli prosząc o przejście: „przepraszam”.
Górale to religijny naród i większość lokali gastronomicznych i sklepów było w czasie procesji zamkniętych na Krupówkach. Apelował o to kościół: Bardzo prosimy o udekorowanie domów emblematami religijnymi zwłaszcza na trasie procesji, jak również o zamknięcie na czas przejścia sklepów, barów i restauracji. Niech to będzie nasze wspólne świadectwo wiary i prośba o Boże błogosławieństwo, tak jak śpiewamy w pieśni „Zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi”.
Wierni katolicy wspominają na każdej mszy Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi również w Wielki Czwartek, jednak wtedy rozpamiętywana jest Męka Jezusa Chrystusa. Uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się Boże Ciało w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Boże Ciało jest świętem ruchomym wypadającym zawsze 60 dni po Wielkanocy, w okresie między 21 maja a 24 czerwca.
A skąd się wzięło święto Bożego Ciała?
W dzisiejszej Belgi, w miejscowości Mont-Cornillion młoda zakonnica augustiańska Julianna miała w latach 1209- 11 objawienia w których Pan Jezus prosił o ustanowienie święta Bożego Ciała. Ale dopiero w roku 1246 miejscowy biskup Robert ustanowił je dla swojej diecezji. Legat papieski na tych terenach, dominikanin Hugon z Saint-Cher pochwalił pomysł święta i wprowadził je w diecezjach podległych jego jurysdykcji. Archidiakon Jakub z Liege został w roku 1261 wybrany papieżem. Jako Urban IV w 1264 roku polecił obchodzić święto Bożego Ciała w całym Kościele. W roku 1317 papież Jan XXII ogłosił bullę Urbana IV. Święto Bożego Ciała szybko przyjęło się w całym Kościele.
W Polsce po raz pierwszy uroczystość wprowadził biskup krakowski Nankier w roku 1320 w diecezji krakowskiej. W roku 1381 papież Bonifacy IX polecił obchodzić święto Bożego Ciała razem z procesją. W roku 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość w Polsce za powszechną. Obchody wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach miast i wsi. Uczestniczą w nich różni mieszkańcy, bez względu na stanowisko czy zawód. Ozdabiane są domy i ulice. Procesja zatrzymuje się przy czterech ołtarzach gdzie czytane są fragmenty czterech ewangelii. Świąteczny czwartek jest dniem wolnym od pracy.
* * *
W Kaliskiem, w moim rodzinnym regionie, wierni ubierają okna i te cztery ołtarze na trasie procesji. Gdy procesja przejdzie do następnego ołtarza, panie rozbierają ołtarz z zielonych gałązek i zabierają je do domu.
Dodaj komentarz