Zakopane
Zasłużeni dla starego kościoła

Parafia Najświętszej Rodziny została utworzona w sierpniu 1846 roku. Wcześniej zakopiańczycy chodzili do Starego Kościoła. O utworzenie nowej parafii starali się właściciele dóbr zakopiańskich.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Zakopane. Zasłużeni dla starego kościoła
Początki kościoła sięgają 1877 roku, kiedy to Józef Stolarczyk położył fundamenty. Kościół budowany był kilka lat. Materiałem był kamień górski. Fundatorami – hrabia Władysław Zamoyski i parafianie.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Przy zakopiańskim deptaku, czyli ulicy Krupówki, wznosi się majestatyczny kościół pw. Najświętszej Rodziny. Jest to najstarsza rzymsko-katolicka murowana świątynia Zakopanego.

Parafia Najświętszej Rodziny została utworzona w sierpniu 1846 roku. Wcześniej zakopiańczycy chodzili do Starego Kościoła przy ulicy Kościeliskiej i do tamtejszej kaplicy ufundowanej przez Pawła Gąsienicę. O utworzenie nowej parafii starali się właściciele dóbr zakopiańskich, Edward i Klementyna Homolacz (z domu Sławińska).

Znani artyści

Początki kościoła sięgają 1877 roku, kiedy to Józef Stolarczyk położył fundamenty. Kościół budowany był kilka lat. Materiałem był kamień górski. Fundatorami – hrabia Władysław Zamoyski i parafianie. Budową kierował architekt Józef Dziekoński. Prace zakończono w 1896 roku. Konsekracji dokonał krakowski biskup Jan Puzyna w 1899 roku. Kościół postawiono w stylu neoromańskim, a jego wnętrze jest mieszanką stylów neoromańskiego i zakopiańskiego. Jedynym elementem w czystym stylu zakopiańskim jest kaplica św. Jana Chrzciciela, przylegająca do kościoła. Polichromię  wykonał Janusz Kotarbiński, a ołtarz główny Kazimierz Wakulski.

Zasłużeni pasterze

Pierwszym proboszczem parafii Zakopane został ks. Józef Stolarczyk. Po jego śmierci, w 1893 roku, probostwo objął ks. Kazimierz Kaszelewski. Dokończył on budowę kościoła i ołtarzy. Zbudował nową plebanię, założył nowy cmentarz parafialny i postawił krzyż na Giewoncie.W okresie międzywojennym parafię objął ks. Jan Tobolak. Wykończył wnętrze kościoła i pokrył  dach blachą miedzianą. Za jego czasów sprawiono dzwony, organy i polichromię. Po wojnie odrestaurowano krzyż na Giewoncie, kaplicę Pawła Gąsienicy i stary kościół. Wykonano też ogrzewanie i radiofonizację nowego kościoła.

W 1965 roku zmarł ks. Tobolak, a jego miejsce zajął ks. Władysław Kurzydło. Nowy gospodarz odnowił polichromię, uporządkował teren przykościelny i przebudował schody wejściowe. Przebudował też plebanię i zabudowania gospodarcze. Jego staraniem powstały nowe parafie na terenie Zakopanego. Od 1989 roku proboszczem był ks. Stanisław Olszówka. I on ma tu pewne zasługi. Dzięki wsparciu parafian i gości dokonano renowacji polichromii, drogi krzyżowej na placu kościelnym, remontu organów i ogrzewania oraz przebudowano prezbiterium. Obecnym proboszczem jest ks. Bogusław Filipiak.

Pamięć i współczesność

W 150 rocznicę powstania parafii, odwiedził ją Jan Paweł II, w czasie pierwszej komunii zakopiańskich dzieci. Była to piękna uroczystość, a na jej pamiątkę wmurowano tablicę. Na murach kościelnych znajdziemy też inne tablice okolicznościowe poświęcone poległym i zamordowanym w czasie II wojny światowej, Sybirakom, Legionistom i por. Adamowi Bachledzie-Curusiowi, zmarłemu pod Monte Cassino. Od 1999 roku w parafii organizowane są Archidiecezjalne Konkursy Kolęd i Pastorałek. Posłuchać też można koncertów organowych w czasie Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Poczytaj więcej o okolicy:

Komentarze: 1

    torba, 6 listopada 2013 @ 03:23

    Fajne podejście do sprawy.. mamy podobne zdanie.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij