Zakopane
Stary kościół księdza Stolarczyka

Stary kościół w Zakopanem został wybudowany w 1847 r. z inicjatywy rodziny Homolacsów. Często jego budowę przypisuje się księdzu Józefowi Stolarczykowi, pierwszemu zakopiańskiemu proboszczowi. Jednak jego staraniem rozbudowano tylko istniejącą już świątynię.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Zakopane. Stary kościół księdza Stolarczyka
Kościół zbudowany jest z drzewa modrzewiowego. Dach ma pokryty gontem, wieżyczki wieńczą sygnaturki. Ciesielskie roboty przy kościele wykonywali miejscowi górale.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Stary kościół w Zakopanem został wybudowany w 1847 r. z inicjatywy rodziny Homolacsów. Otrzymał wezwanie św. Klemensa ? patrona fundatorki ? Klementyny.

Często budowę kościoła przypisuje się księdzu Józefowi Stolarczykowi, pierwszemu zakopiańskiemu proboszczowi. Jednak jego staraniem rozbudowano tylko kościół w latach 1851-52. Wzniesiono wtedy zachodnią jego część z wieżą i chórem, na którym umieszczono niewielkie organy sfinansowane przez mieszkańców parafii. W 1863 r. przed kościołem, od strony ulicy, zbudowano drewnianą wolnostojącą dzwonnicę krytą gontem. Przy poszerzaniu ulicy Kościeliskiej przed I wojną światową dzwonnicę rozebrano.

Przed II wojną światową zdjęto wizerunek św. Klemensa z głównego ołtarza, a patronką została Matka Boska Częstochowska. W ołtarzach bocznych zostały dawne wizerunki Matki Boskiej i św. Stanisława ufundowane przez zakopiańskich gazdów. Wnętrze zdobią również ludowe świątki i malowidła. Drogę Krzyżową malowaną na szkle wykonała Ewelina Pęksowa.

Kościół zbudowany jest z drzewa modrzewiowego. Dach ma pokryty gontem, wieżyczki wieńczą sygnaturki. Ciesielskie roboty przy kościele wykonywali miejscowi górale ? Sebastian Gąsienica-Sobczak oraz Jakub i Jan Toporowie. Autorem wystroju wnętrza najstarszej części kościoła i wszystkich trzech ołtarzy był ludowy rzeźbiarz-samouk Wojciech Kułach-Wawrzyńcok z Gliczarowa. W ostatnich latach kościół był gruntownie ?czyszczony? i zdawać by się mogło, że wymieniono wszystkie deski. Wcześniej oglądaliśmy go w bardzo ciemnym kolorze a dzisiaj przyciąga wzrok jasna kolorystyka. To efekt oczyszczenia desek.

We wnętrzu tej zakopiańskiej świątyni gromadzili się w każdą niedzielę górale, pierwsi turyści, i twórcy zakopiańskiej legendy. Bywali tu Walery Eliasz, Tytus Chałubiński, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz i wielu innych. To w tym miejscu ochrzczono sześcioletniego Witkacego, a chrzestnymi byli Helena Modrzejewska i Jan Krzeptowski Sabała. To tutaj wygłaszał swe słynne kazania pierwszy proboszcz pod Giewontem, ksiądz Józef Stolarczyk.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij