Zakopane
Nowoczesna Parafia Tatrzańska

Kościół został zbudowany w latach 1983-91, jest bardzo przestronny i jasny. Ma ponad tysiąc miejsc. Organizowane są tu wystawy, spektakle teatralne i koncerty. Tu znalazł miejsce festiwal Dni Muzyki Karola Szymanowskiego.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Zakopane. Nowoczesna Parafia Tatrzańska
Kościół zaprojektował architekt Witold Cęckiewicz. Fundatorami kościoła byli parafianie, turyści, Polonia. Ziemię pod budowę przekazała rodzina Trzebuniów.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Przy ulicy Zamoyskiego, zaraz za pomnikiem Chałubińskiego i Sabały znajduje się nowoczesny kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża. Jest to Parafia Tatrzańska, która obejmuje południowe Zakopane.

Kościół został zbudowany w latach 1983-91. Zaprojektował go architekt Witold Cęckiewicz. Fundatorami kościoła byli parafianie, turyści, Polonia. Ziemię pod budowę przekazała rodzina Trzebuniów. Kościół został konsekrowany w 1991 roku przez kardynała Franciszka Macharskiego.

Duchowym patronem kościoła jest św. Brat Albert, którego figurę wyrzeźbił Antoni Grabowski. Figura stoi w kaplicy bocznej. Prace metaloplastyczne są dziełem Władysława Gąsienicy-Makowskiego, a witraże projektu Jerzego Skąpskiego. Witraże te wykonali artyści Anna i Ireneusz Zarzyccy. Na witrażach przedstawione zostały postaci ważnych dla zakopiańczyków świętych. Jest tu postać Brata Alberta (Adama Chmielowskiego), św. Maksymiliana Kolbe i kilku innych. Dzięki tym witrażom i ich żywej kolorystyce, w dni słoneczne ukazuje się niezwykła gra barw poruszająca się po marmurowej posadzce, białych ścianach i drewnianych ławkach.

W ołtarzu głównym jest rzeźba Chrystusa na krzyżu i to jedyna „postać” w kościele. Krzyż wykonał Henryk Burzec. Wszystkie inne obrazy ścienne, to symboliczne płaskorzeźby: dłonie, chusty i inne. Na uwagę zasługują organy. Są one trzydziestogłosowe i zostały zbudowane w 2001 roku przez firmę Włodzimierza Truszczyńskiego z Warszawy. Organy ufundowali parafianie i turyści. 14 września 2001 roku zostały poświęcone przez kardynała Franciszka Macharskiego.

Kościół jest bardzo przestronny i jasny. Ma ponad tysiąc miejsc. Organizowane są tu wystawy, spektakle teatralne i koncerty. Tu znalazł miejsce festiwal Dni Muzyki Karola Szymanowskiego.

Warto wiedzieć

W podziemiach kościoła znajduje się kaplica Armii Krajowej. Na zewnętrznej, północnej ścianie kościoła powstaje symboliczny cmentarz ludzi gór. Tablice upamiętniają osoby zasłużone dla Tatr.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 6 grudnia 2011; Aktualizacja 9 lipca 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij