Zakopane
Kościół jezuitów Na Górce

W czasie okupacji jezuici zostali wysiedleni z Zakopanego, a kościół zamieniono na skład. Obraz Matki Boskiej Nieustającej pomocy wywieziono do Krakowa. Tam nazwano go obrazem Matki Bożej Wysiedlonej i uznano za cudowny.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Zakopane. Kościół jezuitów Na Górce
Wizerunek Matki Boskiej jest kopią obrazu słynącego cudami z rzymskiego kościoła redemptorystów. Poświęcił go papież Leon XIII.
  • Zakopane. Kościół jezuitów Na Górce
  • Zakopane. Kościół jezuitów Na Górce
  • Zakopane. Kościół jezuitów Na Górce
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na południowym stoku Gubałówki, w latach 1899-1908 jezuici wybudowali kościół. Zaprojektował go brat Stanisław Dydek, a budową kierował ks. Michał Andrzejczak. Kamień węgielny pod kościół poświęcono 6 sierpnia 1899 roku. Nazywany jest kościołem jezuitów ?Na Górce?, a nosi wezwanie MB Nieustającej Pomocy i św. Andrzeja Boboli.

W czasie okupacji, 22 sierpnia 1942 roku jezuici zostali wysiedleni z Zakopanego, a kościół zamieniono na skład. Obraz Matki Boskiej Nieustającej pomocy wywieziono do Krakowa. Umieszczono go w bocznym ołtarzu kościoła św. Barbary. Nazwano go obrazem Matki Bożej Wysiedlonej i uznano za cudowny, o czym świadczą zawieszone wota dziękczynne. 25 stycznia 1945 roku jezuici wrócili do zakopanego i ponownie otworzyli kościół. 4 marca tego roku wrócił też obraz.

W ołtarzu głównym

Ołtarz główny według projektu brata Dydka, wykonał rzeźbiarz Józefa Turko z Przemyśla. Wizerunek Matki Boskiej jest kopią obrazu słynącego cudami z rzymskiego kościoła redemptorystów. Poświęcił go papież Leon XIII. Obok stoją dwie figury: św. Ignacego Loyoli i św. Franciszka Ksawerego, apostoła Indii i Japonii. Figury wykonał miejscowy rzeźbiarz Józef Skotnica. W górnej części ołtarza jest figura św. Andrzeja Boboli. Wykonana była w pracowni braci Szatkowskich w Krakowie. Antepedium to rzeźba przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę według Leonarda da Vinci wykonaną przez M. Zawiślana, absolwenta Szkoły Przemysłu Drzewnego. Wystrój kościoła ma elementy stylu zakopiańskiego.

Dwie kaplice świętych ? jezuitów

Po prawej stronie jest kaplica św. Andrzeja Boboli, projektu Wojciecha Brzegi a wykonana przez Franciszka Stanowskiego. Obraz w ołtarzu namalował Jan Gąsienica Szostak. Antepedium przedstawia scenę z męczeństwa św. Andrzeja Boboli. W kaplicy tej, w 1908 roku umieszczono obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Po lewej stronie jest kaplica św. Ignacego Loyoli. Wystrój wnętrza wykonał tu Wojciech Brzega. Na ścianach bocznych są medaliony przedstawiające świętych z zakonu, a projektował je Jan Nalborczyk.

Warto wiedzieć

* Na dziedzińcu kościelnym znajduje się kapliczka, w pobliżu ? nowoczesny dom rekolekcyjny.
* Kościół jest bardzo ładny, jednak brak oświetlenia w czasie mojego pobytu, uniemożliwił dokładne obejrzenie wielu rzeźb i malowideł. Można zajrzeć do galerii zdjęć na stronie kościoła.

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij