Sopot
Z Krupówek na Monciak
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pociąg pospieszny spółki Intercity „Monciak-Krupówki” odjeżdża z toru przy peronie… To komunikat słyszany codziennie na dworcach kolejowych w Zakopanem, Krakowie, Katowicach, Warszawie, Malborku, Tczewie i Trójmieście.
Dlaczego Monciak-Krupówki? Co łączy te dwa miejsca? Krupówki – główna ulica Zakopanego i ul. Bohaterów Bitwy Monte Cassino w Sopocie, zwana popularnie Monciakiem – to dwa główne w kraju salony towarzyskie na wolnym powietrzu. To polskie odpowiedniki paryskich Champs Elysee. Każdy bywalec uważający się za osobę światową musiał przemierzyć ich nierówny bruk.
Symboliczna wymiana desek
Pociąg, którego ideą jest połączenie dwóch stolic Polski: letniej i zimowej, ochrzczono tak w dniu 10 maja 2008 roku. Został tak nazwany w wyniku konkursu ogłoszonym przez miasta Zakopane i Sopot wspólnie z PKP Intercity. Tradycją jest, że oba miasta podejmują wspólne działania promocyjne, oraz symboliczne „zmiany turnusu”. Na spotkaniach dwa razy w roku włodarze obu miast dokonują zamknięcia i jednoczesnego otwarcia sezonów zimowego i letniego, przekazując sobie nawzajem w ramach „wymiany dech” symboliczną deskę snowboardową i deskę windsurfingową stosownie do pory roku.
Dwie szpanerskie ulice
Obie ulice, uznawane za niekoronowane królestwa szpanu, to piesze deptaki, pochyłe, biegnące wśród ciągu kawiarenek, atrakcyjnych sklepów, kiosków z pamiątkami. Ceny napojów w lokalach i dzieł sztuki w galeriach przebijają nawet te z centrów dużych miast. W perspektywie Monciaka króluje długie na 512 m sopockie molo, najdłuższe drewniane molo w Europie, zaś w perspektywie Krupówek widnieje pasmo Gubałówki na wys.1123 m n.p.m. Z końca pierwszego deptaka odpływają statki na przejażdżki morskie, zaś drugi prowadzi do kolei linowo-terenowej o długości 1298 m na szczyt Gubałówki z panoramicznym widokiem Tatr. Tu pochyłe latarnie, stylowe karczmy i kryte gontem drewniane chałupy w stylu Zakopiańskim, tu zaś nostalgiczne wille z wieżyczkami, elementy muru pruskiego i symbole marynistyczne.
Dodaj komentarz