Lipce Reymontowskie
Łowickie pasiaki i muzea w Boże Ciało
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Poszukiwania tradycji ludowych zapędziły mnie w tegoroczne Boże Ciało do Lipiec Reymontowskich. Pomyślałam, że we wsi Jagny, Antka i starego Boryny uda się zobaczyć procesję w strojach ludowych. I tak się stało.
Procesja ruszyła z kościoła Znalezienia Krzyża Świętego, więc należą mu się dwa słowa. Zbudowano go w latach 1866-67 jako siedzibę parafii istniejącej od XV wieku. Elewacja ceglano-kamienna jest wynikiem późniejszej przebudowy. Wewnątrz warto zauważyć obraz Matki Bożej Szkaplerznej z 1794 roku i dwie rokokowe figury wyobrażające świętych Wojciecha i Stanisława. I tyle. Procesji za to należy się uwaga?
Strażacka szpica
Rozpoczęła ją solidna reprezentacja ochotniczej straży pożarnej. Naprawdę liczna ? na czele strażacy starej daty, dalej młodsi, strażaczki panie i dziewczyny, a wreszcie całkiem nieduże dzieciaki z drużyny młodzieżowej? Lipiecka OSP liczy dziś około 60 członków. A jej historia ? czytam na stronie gminy ? sięga czasów I wojny światowej. Założył ją młody śląski nauczyciel Stanisław Kozłowski, który w październiku 1914 r. przyszedł tu z pruską armią i został ranny. Zaopiekowali się nim mieszkańcy Lipiec, a on tu został, uczył dzieci i organizował dorosłych. Powstała najpierw jednostka Polskiej Organizacji Wojskowej, która w 1917 roku dała początek Straży Ogniowej. Jednym z pierwszych dzieł tej organizacji była budowa pomnika Tadeusza Kościuszki, który stanął w jedną noc. W tym roku OSP w Lipcach obchodzi więc swoje stulecie?
Na ludowo
Dalej panny i chłopaki w ludowych strojach. Najbliżej im do łowickich. To członkowie Amatorskiego Zespołu Regionalnego im Władysława Stanisława Reymonta, działającego przy gminnym ośrodku kultury. To także instytucja z tradycją, w tym roku obejdzie 85-lecie. Zespół powstał w 1932 roku ? znów odwołam się do informacji ze stron gminy ? jako hołd mieszkańców dla pisarza, laureata nagrody Nobla, który akcję swej najsłynniejszej powieści ?Chłopi? umieścił właśnie w Lipcach. Zespół jest jednym z najstarszych amatorskich zespołów ludowych działających w Polsce. Przez te wszystkie lata śpiewało i tańczyło w nim ponad 400 osób. Ale na ludowo występują w procesji nie tylko członkowie grupy. Nieliczne panie i dziewczynki też mają tradycyjne stroje. Warto zwrócić uwagę, że na procesyjnych chorągwiach widnieją łowickie wzory.
Przy kolei
Lipce Reymontowskie drugi człon nazwy zyskały oficjalnie dopiero w 1984 r. To na pamiątkę autora ?Chłopów? ? rzecz jasna. Wcześniej nazwa ta odnosiła się jedynie do wybudowanego w czynie społecznym w 1945 roku przystanku kolejowego. Władysław Reymont w latach 1888-93 pomieszkiwał w Lipcach w domu dróżnika, gdy pracował tu jako szeregowy funkcjonariusz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Na budynku tym ? mały ceglany domek przy torach za wsią ? wisi stosowna tablica, a przed nim ma stanąć niebawem pomnik Reymonta. 7 maja 2017 r. w 150 rocznicę jego urodzin, wbudowano już kamień węgielny. W niewielkim budynku dawnej stacyjki przy torach zorganizowano niedawno muzeum Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Jak udało mi się podejrzeć przez okno, gromadzi ono ogólnokolejowe gadżety.
Dodaj komentarz