Teresin
Burzliwa historia, nieznana przyszłość

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pałac w majątku Teresin powstał w latach 1896-1900 jako wiejska rezydencja Mieczysława Epsteina, bankiera i przemysłowca, ekonomisty i dyplomaty.
Był on synem Hermana Epsteina, biznesmena zaangażowanego w budowę kolei na terenie ówczesnej Polski. To on kupił majątek od Radziwiłłów, zbudował dwór, który następnie syn zburzył i postawił nowy, po swojemu.
Istniejący pałac zaprojektował znany francuski architekt Franciszek Arveuf, budowniczy tak znanych budowli jak rezydencje w Kozienicach i w Jadwisinie. Ten eklektyczny nieco w stylu budynek, przykryty mansardowym dachem z lukarnami i z dwiema wieżami flankującymi portal, jest doskonałym przykładem gustu bogatych przedsiębiorców swego czasu. Podobne budowle, choć w większym zagęszczeniu znajdziemy na przykład w przemysłowej Łodzi. Wewnątrz imponuje ogromna sala balowo-recepcyjna, wysoka na dwie kondygnacje z obiegająca ja galerią na wysokości piętra. Z dawnego wyposażenia zachował się w niej drewniany kominek z martwą naturą i sztukateria z amorkami w jednym z pokojów. Do zachowanej z wcześniejszej budowli oficyny kuchennej z pałacu prowadzi galeria na arkadach z krytym kopułą pawilonem według projektu Leandra Marconiego (syna Henryka). Budynek otoczony jest rozległym parkiem z licznymi starymi dębami.
W 1909 roku majątek przeszedł w posiadanie Władysława Druckiego-Lubeckiego, który został zamordowany w pałacowym parku w 1913 roku. Sprawy nigdy nie wyjaśniono.
Warto wiedzieć
* W pałacu do niedawna mieścił się Ośrodek Szkoleniowo-Rehabilitacyjny KRUS. Obecnie jednak już go tam nie ma, a jaki jest los budynku – nie wiem. Zdjęcia są z wiosny 2019 r., pałac był wtedy zamknięty.
* Nazwa wzięła się od Teresy, córki właściciela Nieborowa Jerzego Radziwiłła, do którego należał wcześniej Teresin.
Dodaj komentarz