Łódź
Andel’s Art – wyjątkowa kolekcja sztuki
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W wyjątkowym hotelu Andel’s Łódź, mieszczącym się w XIX-wiecznej przędzalni Izraela Poznańskiego, ikony europejskiej architektury przemysłowej, można podziwiać wyjątkową kolekcję sztuki.
Przed sześciu laty we wnętrzach opustoszałej od dłuższego czasu przędzalni, wchodzącej niegdyś w skład dawnej fabryki z 1878 r. i należącej do przemysłowca Izraela Poznańskiego, powstał hotel Andel’s Łódź. Sposób rewitalizacji tego obiektu zachwycił, czego wyrazem było nagrodzenie hotelu w 2009 przez European Hotel Design Awards w kategorii ?Architektura Roku: przebudowa istniejącego budynku na hotel?. Andel’s Łódź stał się wzorcowym przykładem udanego połączenia historycznej architektury przemysłowej i współczesnego designu, który jest nie tylko częścią filozofii hotelu. Najnowsze trendy i awangardowa sztuka stanowią jej doskonałe uzupełnienie.
Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna
Te słowa Fiodora Dostojewskiego znajdują w pełni odzwierciedlenie w Andel’s Hotel Łódź. Obiekt ten szybko stal się hotelem-galerią, gdzie sztuka współczesna jest elementem wystroju wnętrz. Stare maszyny, grafitti na ścianach, mural w Oscar’s Bar , wideoinstalacje, grafiki, obrazy czy zdjęcia współczesnych artystów na korytarzach, w pokojach i w apartamentach to tylko część wrażeń estetycznych, jakich dostarcza hotel. Tworzą one niepowtarzalną hotelową kolekcję sztuki. Stała ekspozycja Andel’s Contemporary Art to 200 prac współczesnych polskich artystów. Nawiązują one do historii budynku, choć nie zostały stworzone z myślą o tych przestrzeniach. W lobby hotelu regularnie odbywają się wernisaże wystaw.
Hotelowa kolekcja
Tworzenie kolekcji sztuki rozpoczęło się jeszcze na etapie budowy design hotelu. Znajdujące się wewnątrz wideoinstalacje oraz murale powstały przed oficjalnym otwarciem. Regularne wystawy zbiorowe i indywidualne odbywają się w hotelu od 2011 roku, w trzech cykach: Andel’s Quarter, Andel’s Photo i Andel’s Presents. Prezentują one prace utalentowanych młodych twórców i pomagają wzbogacać stałą kolekcję sztuki współczesnej, która liczy już blisko dwieście prac.
Dodaj komentarz