Tradycję produkcji drewnianych mebli giętych w Bystřicy pod Hostýnem obecnie kontynuuje firma TON. Wszystkim, którzy chcą zapoznać się z procesem produkcji mebli firma proponuje zwiedzanie zakładu.
Tradycja wykonywania dekoracji świątecznych ze szklanych perełek sięga początku XX wieku. Dziś jedynym na świecie producentem tego typu ozdób jest rodzinna firma Rautis z miejscowości Poniklá.
Spacer po pięknym zespole dawnej osady fabrycznej to spojrzenie w przeszłość i przyszłość jednocześnie. Wzorcowa osada przemysłowa zachowała wiele jej składowych, choć niektóre już przepadły na zawsze...
Pięknie zrewaloryzowane wnętrza z pokojami dla gości, a każdy inaczej wyposażony, robią wrażenie. A pan Piotr w trakcie oprowadzania sypie szczegółami z bardzo dawnej i świeżej przeszłości.
Była to największa i pierwsza fabryka sukna w Polsce. Materiały z Opatówka znane i cenione były w kraju i zagranicą pod nazwą sukna fiedlerowskiego. Wszystkie jej działy były zmechanizowane dzięki maszynie parowej...
Technika stosowana jest od XVIII wieku, niektóre formy drewniane mają nawet 300 lat, korzysta z nich już siódme pokolenie drukarzy. W Czechach (na Morawach) tradycyjną produkcję modrodruku kontynuują dwa rodzinne zakłady.
Podczas darmowych pokazów można zobaczyć jak produkowane są cukierki i lizaki w? 50 smakach, poczuć aromat unoszący się podczas produkcji i na koniec spróbować jeszcze ciepłego cukierka.
W Kaliszu jest obecnie sześć zakładów przemysłu lotniczego. Najstarszy zakład to polskie WSK PZL Kalisz, który produkuje części do silników lotniczych i dla przemysłu motoryzacyjnego oraz montuje cały silnik Asz-62IR, bardzo poszukiwany na świecie.
Dziś, tak jak nie istniejąca już Fabryka Fortepianów i Pianin Calisia, w Kaliszu fortepiany i pianina produkuje niemiecka firma Schimmel. Rocznie wysyła w świat 740 tych instrumentów zatrudniając 85 osób.
Produkowano tu doskonałe piwo lokalne, a także porter i tzw. piwo bawarskie. To właśnie ono było przechowywane w beczkach, otulanych lodem z trocinami; stąd pochodzi nazwa lodownia.