Świnoujście
Logo świetnego niegdyś zakładu

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Po uznamskiej stronie przeprawy promowej w Świnoujściu stoi ciekawy pomnik. To logo nieistniejącego już przedsiębiorstwa „Odra”, z którym związana była ogromna część mieszkańców miasta.
Historia przedsiębiorstwa zaczęła się w 1947 r., gdy podjęto decyzję o wybudowaniu w Świnoujściu nowoczesnego ośrodka morskiego przemysłu rybnego. W 1951 r. otwarto Bazę Rybacką. Należała ona początkowo do Państwowego Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich „Dalmor” z Gdyni. Baza przetwarzała ryby dostarczane przez statki „Dalmoru” ale też skupowała ryby od okolicznych spółdzielni rybackich i rybaków.
W kolejnym roku baza stała się samodzielną firmą i przyjęła nazwę Przedsiębiorstwo Usług Rybackich „Odra”, a dwa lata później przekształcona została w Przedsiębiorstwo Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra”. Połączono ją dodatkowo z Rybacką Stocznią Remontową w Świnoujściu. Kombinat zajmował się połowami dalekomorskimi, przetwórstwem ryb, usługami chłodniczymi ale też, produkcją sprzętu połowowego i remontami statków i urządzeń na lądzie. W latach 70. XX w. „Odra” zatrudniała ok. 6 tys. pracowników, w tym ponad 3,5 tys. na morzu. A jej flota liczyła 50 jednostek połowowych. Jej statki na Oceanie Spokojnym i Atlantyku łowiły 212 tys. ton ryb rocznie. Zakład przetwórstwa produkował 12 tys. ton ryb solonych, 530 ton marynat, 3 tys. ton konserw, 120 ton ryb wędzonych oraz 300 ton wyrobów garmażeryjnych.
Skąd pomnik?
W latach 90. przedsiębiorstwo nie podołało wyzwaniom przemian ekonomicznych. W 2004 r. ogłoszono jego upadłość. W 2014 r. zburzono biurowiec przedsiębiorstwa i zdemontowano zardzewiałe logo. Wyremontowała je Żegluga Świnoujska i ustawiła w obecnym miejscu, by pamięć o „Matce Odrze” nigdy nie zaginęła – czytam na tablicy stojącej obok pomnika-logo. Z niej też zaczerpnęłam informacje.
W Świnoujście jest jeszcze jedna tablica upamiętniająca czasy PRL.
Tablica pamiątkowa jest przed Kapitanatem Portu, na kamieniu narzutowym.
Umieszczony na niej napis głosi, że ustawiono ją w 1969 r., w 25-lecie Polski Ludowej
i co może ważniejsze, w związku oddaniem do użytku północnego toru wodnego do Świnoujścia ,
dla statków o zanurzeniu 36 stóp.
Odsłonięcie tablicy oznaczało zakończenie pewnego etapu prac, które zapoczątkowane
zostały więcej niż dziesięć lat wcześniej.
Ile jeszcze jest takich zakładów, którym nie postawiono pomników. Trochę żal, że gdzieś tamto przepadło. Nie wszystko co z peerelu było złe….