Darłowo
Latarnia Morska w Darłówku Wschodnim
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Latarnia morska Darłowo tak naprawdę znajduje się w Darłówku, nadmorskiej dzielnicy miasta. Dokładniej ? w Darłówku Wschodnim, czyli po prawej stronie ujścia Wieprzy, stanowiącego wejście do portu.
Latarnia ta niepodobna jest do innych, z dala nawet trudno poznać jej funkcję. Składa się z dużego, ceglanego, ładnie odnowionego przy okazji rewitalizacji nabrzeża budynku stacji pilotów portowych z niewielką wieżą. Wieża ma 22 metry, a światło latarni znajduje się na wysokości 20 m n.p.m. Ma zasięg 15 mil morskich, czyli około 28 km.
Światła u wejścia do portu palono u ujścia Wieprzy od 1715 roku, kiedy zarządzenie w tej sprawie wydały władze Koszalina (wtedy Köslin). Stała latarnia stanęła jednak dopiero w 1885 roku. Świeciła czerwonym światłem ciągłym umieszczonym na wysokości 12 metrów. W 1927 roku przebudowano budynek i podniesiono wieżę ? dzisiejszy kształt latarni jest wynikiem tej właśnie przebudowy.
Latarnią w Darłówku administruje Urząd Morski w Słupsku i ponoć jest ona od czerwca do września udostępniona do zwiedzania. Można wejść na wieżę i obejrzeć niewielką wystawę. Ale gdy tam byłem, nawet okiennice były zamknięte. Ale i tak odświeżona latarnia ładnie wpisuje się w supernowoczesne, ?techniczne? otoczenie bulwaru nadmorskiego w Darłówku Wschodnim.
Warto wiedzieć
* Na zachód od Darłowa znajduje się latarnia Gąski, najbliższą na wschodzie jest Jarosławiec.
Dodaj komentarz