Knossos
Czy król Minos istniał naprawdę?
Pomiędzy 3000 a 1400 r. p.n.e., czyli ponad 1000 lat przed okresem klasycznym, Minojczycy stworzyli wyszukaną i nowoczesną sztukę, która fascynuje do dziś. Ich freski są arcydziełami antyku. Minojczycy byli pierwszym ludem europejskim, który posługiwał się pismem.
Badaczy przyciągają tu budowle wzniesione na czterech krańcach wyspy – w Malii, Knossos, Zakros i Fajstos. Zbudowane są według podobnego planu, a ich labirynty zmyliły naukowców już wiele lat temu.
Pod wpływem mitu
Archeologia na Krecie musiała stawić czoło popularnemu mitowi. Mitologia grecka wpłynęła na nasze postrzeganie Minojczyków, już samą nazwą, od króla Minosa. Znana jest legenda, według której Minos kazał Dedalowi zbudować labirynt, w którego sercu uwięziony miał być Minotaur – człowiek z głową byka – efekt cielesnego związku Pazyfae, żony Minosa, z bykiem. Minotaura zabił Tezeusz, który dotarł do niego z nicią Ariadny i zawijając kłębek wydostał się na zewnątrz. Tyle mitologia.
Zafascynowany mitologią brytyjski archeolog Artur Evans, wierzył w opisane w niej legendy. Odkrywając ruiny Knossos nie miał wątpliwości, że znalazł pałac króla Minosa, charakteryzujący się kilkuset pomieszczeniami na pięciu poziomach, z korytarzami, spiżarniami i salą tronową! Wszystko przypominało labirynt. Evans nazwał odkrycie pałacem.
W latach 20. XX wieku, Evans podekscytowany odkryciem wprowadził do ruin specyficzne materiały, wśród planów było obudowanie budynków modnym w Art Déco materiałem, jakim jest żelbeton. Aby dojść do autentyzmu, trzeba by rozwalić te żelbetonowe mury. Żaden archeolog się na to nie poważył. To, co oryginalne, jest już niedostępne. Pałac w Knossos pozostaje wytworem wyobraźni Artura Evansa.
Współczesne ustalenia
Archeologiczną i historyczną prawdę odkrywają powoli współcześni archeologowie, korzystając z nowoczesnych technologii i naukowych osiągnięć. Zadawali sobie pytania, czy to naprawdę pałac królewski? Czy sala tronowa należała do króla? W końcu, czy król Minos naprawdę istniał?
Dodaj komentarz