Berlin
Jezioro łez Romów i Sinti

Pomnik odsłonięto 24 października 2012 roku. Po dwudziestu latach dyskusji. W uroczystości uczestniczyli kanclerz Angela Merkel, prezydent Joachim Gauck oraz około stu ocalałych z zagłady niemieckich Romów.
fot: Małgorzata Raczkowska
Berlin. Jezioro łez Romów i Sinti
Oczko wodne od alejki parkowej oddziela szklana tablica, na której po angielsku od zewnatrz i po niemiecku od wewnątrz przedstawiono kalendarium prześladowań Romów i Sinti.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

To jeden z młodszych berlińskich pomników, odsłonięty zaledwie w październiku ubiegłego roku. Upamiętnia pół miliona Romów i Sinti pomordowanych przez nazistów w czasach III Rzeszy.  

Monument zajmuje bardzo eksponowane miejsce, miedzy gmachem ReichstaguBramą Brandenburską, w parku wśród zieleni. Zrobił na mnie spore wrażenie. Jest… oczkiem wodnym. Brzegi zbiornika wykonano z czarnego kamienia. Na nim wyryto (po niemiecku, angielsku i w języku Romów) wiersz „Auschwitz”, którego autorem jest Santino Spinelli, muzyk, poeta, Rom, wywodzący się z Włoch. Wypełniająca basen woda ma symbolizować łzy. Na znajdującej się pośrodku trójkątnej tablicy, która nawiązuje do kształtu naszywki z oznaczeniem narodowości, jaką nosili więźniowie nazistowskich obozów koncentracyjnych, leżą  kwiaty – symbol życia. Ta trójkątna tablica ma codziennie przy dźwięku skrzypiec wynurzać się z wody, przyozdobiona świeżym kwiatem. Tego jednak nie widziałam…

Oczko wodne od alejki parkowej oddziela szklana tablica, na której po angielsku od zewnątrz i po niemiecku od wewnątrz przedstawiono kalendarium prześladowań RomówSinti.

Decyzja o tym, by Berlin miał pomnik Romów zapadła w 1992 roku, w dziesięć lat po tym jak kanclerz Helmut Schmidt przyznał, że naziści dopuścili się wobec Romów i Sinti zbrodni ludobójstwa. Budowę rozpoczęto jednak dopiero w 2008 roku a towarzyszyły jej spory m. in. o treść napisu i używanie określenia Cyganie (po niemiecku – Zigeuner).

Warto wiedzieć

* Sinti to pokrewna Romom grupa etniczna zamieszkująca głównie Niemcy, wspólnie z nimi określana jako Cyganie.
* Autorem pomnika jest izraelski artysta Dani Karavan.
* Pomnik odsłonięto 24 października 2012 roku. W uroczystości uczestniczyli kanclerz Angela Merkel, prezydent Joachim Gauck oraz około stu ocalałych z zagłady Romów.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 2 marca 2013; Aktualizacja 3 marca 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij