Berlin
Spojrzenie na miasto od strony wody

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Berlin nad Szprewą i Hawelą, poprzecinany wieloma kanałami, ma ponad tysiąc mostów i kładek. To dwa i pół razy więcej niż w Wenecji.
Ale jest to porównanie tylko ilościowe, bo w mieście zbudowanym na wodzie, w porównaniu z obszarem Berlina ? miasteczkiem ? przerzucone ponad kanałami i rio kładki tworzą widoczną, gęstą sieć ?dróg?.
Od mostów do Muru
Przepływają pod berlińskimi mostami, mijają się pod niejednym z nich spacerowe stateczki, a ich liczba świadczy o bardzo rozbudowanej wodnej turystyce po mieście (Schiffsrundfahrten). I o jej atrakcyjności. Mosty (brücke) są nieodzownym elementem rejsu, m.in.: Jannowitz-, Moltke-, Kronprinzen-, Gotzkowsky-, Monbijou-, Marschall-, Schlossbrücke/Charlottenburg czy kolejowy, do znanej jako graniczna stacji Friedrichstrasse, na której stalowa ściana dzieląca perony była Murem Berlińskim.
Nad Szprewą
Wodne city tour daje z pokładu statku inny obraz miasta, na pewno pełniejszy. Widać to, co widzi się fragmentarycznie przechodząc chodnikiem, a ogląd otoczenia ograniczają fasady. Rejs statkiem daje szansę na spojrzenie panoramiczne, sięgnięcie wzrokiem ponad, aż po horyzont, poznanie kształtów, wielkości kamienic i zielonej strefy ich lokalizacji. Trasy wodnych wycieczek po Szprewie wiodą pośród obiektów zabytkowych, miejsc naznaczonych historycznie i tych tętniących nowoczesnością, stających się na naszych oczach. Szprewa jest dla Berlina jego tętnicą, wodną arterią. Przy niej Berlin wyrósł. Berlin dźwigami stoi. Berlin buduje się intensywnie i szybko już od 1990 r. Zmienia się jego weduta. Być może na fotografiach wykonanych za ? powiedzmy ? pół roku pojawi się obiekt, który teraz znaczą dźwigi.
Co się widzi?
Rejs po Szprewie można rozpocząć z kilku przystani. Jest między innymi stacja przy moście marksisty Liebknechta (Liebknechtbrücke) tuż obok berlińskiej katedry (Berliner Dom), której krypta jest grobowcem 90. członków dynastii Hohenzollernów. Naprzeciwko katedry, po tej samej stronie rzeki, buduje się przy nabrzeżu berliński ?zamek? (Stadtschloss) o nazwie Humbolt Forum. Nowoczesna architektura powstaje na miejscu pałacu Hohenzollernów, który uszkodzony podczas wojny, nie został odbudowany w czasach NRD, ale wysadzony w powietrze. Na trasie rejsu mija się po lewej i po prawej stronie, aby wymienić tylko niektóre: czerwony gmach ratusza, zabudowania najstarszego kwartału Berlina czyli Nikolai Viertel ze spiczastymi hełmami wież kościoła św. Mikołaja i reliefem – Berlin Stadt des Friedens (Berlin Miasto Pokoju) ? z gołąbkiem pokoju, nawiązującym do picassowskiego wzorca tego symbolu.
Dodaj komentarz