Berlin
Little Big City czyli małe duże miasto
Little Big City jest stałą ekspozycją, której otwarcie nastąpiło w 2017 r. z okazji 750-lecia Berlina. Siedem interaktywnych makiet, z których każda odpowiada innemu okresowi w historii miasta, wzbogacona jest efektami specjalnymi oraz hologramami, dzięki którym makiety nabierają realnego kształtu.
Przykładowo, na makiecie pierwszej widzimy początki miasta – osadę pod strzechami i najstarszy średniowieczny kościół św. Mikołaja oraz budowę City Palace przy kościele maryjnym. Zwiedza się miasto w miniaturze. Makiety nie mają układu chronologicznego czy też tematycznego.
Kultowe budynki Berlina oraz – co najważniejsze – lilipucie figurki ludzi, zwierząt, pojazdów (np. trabant-maselniczka), ogrodów, sprzętów i scenek rodzajowych dodają makietom życia. Pięć tysięcy figurek ludzi i zwierząt wykonano z ogromną dbałością, wręcz wycyzelowano. Są wśród nich gospodynie, pielęgniarki, nauczyciele, muzycy, artystki, strażacy, zakochani, kramarze, sprzedawcy pieczywa z wózka, ksiądz, kat, gapie, prezenter wędliniarskiej dumy Niemiec – bratwurst. Jest ich bez liku, trudno wszystkie wymienić.
Trzeba uzbroić się w spostrzegawczość, aby je dojrzeć i często nazwać, gdyż wśród zamieszkujących Little Big City Berlin znalazło się wiele legendarnych i historycznych postaci np. Marlena Dietrich, David Hasselhoff (aktor), Fryderyk Wielki, Wilhelm Conrad Röntgen, Leonore Goldschmidt (żydowska nauczycielka w czasach nazizmu), Napoleon czy Angela Merkel. Urokliwe sceny rodzajowe czasem budzą uśmiech. Jest dziewczyna porwana przez sforę psów, pary tańczące charlestona, pies kopiący dziurę pod ogrodzeniem, Fryderyk Wielki nadzorujący sadzenie kartofli!
Niektóre ze scen są dość niecodzienne i pełne humoru: powóz ciągnięty przez strusie czy panda dźwigająca na plecach walizki, świnia jako środek lokomocji… To żarcik twórców LBC Berlin.
Co mówią makiety?
* Druga makieta to okres rewolucji przemysłowej z kominami i elektrycznym oświetleniem miasta, budową mostu Oberbaum i Czerwonego Rausza. Jest tutaj scena manifestacji sufrażystek walczących o swoje prawa.
* Trzecia przedstawia Berlin z czasów Republiki Weimarskiej. To okres intensywnego nocnego życia. Neony, rewiowe afisze i światła pierwszego w Europie lunaparku a także pierwsze tramwaje, pierwsze pociągi. Stoi gmach domu Vaterland.
* Czwarta nawiązuje do władzy nazistów w 1933 r. Zniknęło nocne życie a miejsce kolorowych neonów zajęły czerwone flagi ze swastyką. Dramatycznym akcentem tej sceny jest pożar Reichstagu.
* Piąta poświęcona jest zniszczeniu Berlina w wyniku alianckich nalotów w czasie II wojny światowej. Jest tu również przejście do strefy amerykańskiej na Friedrichstrasse.
* Na kolejnej przedstawiono optymistyczne zburzenie muru berlińskiego – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii XX-wiecznej Europy. Jest tu również kilka scen traktujących o próbach przekroczenia muru – balonem czy podkopem, które, jak wiemy, często kończyły się śmiercią, a także pokaz siły z okazji 40-lecia DDR.
* Siódma, ostatnia makieta, przedstawia Berlin jaki znamy obecnie: barwny, wielokulturowy, rozświetlony przez pokaz sztucznych ogni.
Suche wyliczenie makiet nie byłoby interesujące, gdyby nie malowniczy na nich ruch ludzkich i zwierzęcych postaci. Wizytę na wystawie poprzedza efektowne preshow – pokaz wstępny prowadzony wzdłuż korytarza. Oparty jest na przełomowych datach z ilustracjami m.in. Johna Kennedy z jego słynnym powiedzeniem „Ich bin ein Berliner”.
Warto wiedzieć coś o historii Berlina
Na teren dzisiejszego Berlina wędrowały z zachodu i przemieszczały się dalej różne plemiona, germańskie, celtyckie oraz zachodniosłowiańskie ludy połabskie zamieszkujące tereny między Odrą a Łabą od ok. VII w. n.e. Na terenie dzisiejszego Berlina w XII w. odnotowuje się osadę słowiańską – Księstwo Kopanickie jako lenno Bolesława Krzywoustego (to strzechy na pierwszej makiecie). Jej mieszkańcy dali początek dzielnicy Berlina pod nazwą Köpenick. Językoznawcy niemieccy wywodzą nazwę Berlina od prasłowiańskiego „bralin” pochodzącego od nazwy osobowej Bral (Bratoslaw).
PS
Little Big City znajdziemy na Panoramastrassee, tuż przy Alexanderplatz. Ta atrakcja należy do Merlin Entertainments – międzynarodowej korporacji koordynującej 127. obiektami rozrywkowymi w 24 krajach na całym świecie, takimi jak: sieć parków Legoland, wszystkie muzea figur woskowych Madame Tussauds, Gardaland, Heide Park …i inne.
Dodaj komentarz