Berlin
Atrakcje Breitscheidplatz

Breitscheidplatz to fajne berlińskie miejsce. Może się to podobać lub nie, ale jak się wydaje, to właśnie takie zakatki są kwintesencją współczesnego Berlina – miejsca spotkań i spacerów?.
fot: Halina Puławska
Berlin. Atrakcje Breitscheidplatz
Na Breitscheidplatz jest jeszcze jedna atrakcja, której zauważyć nie sposób. To Fontanna Kuli Ziemskiej (Weltkugebrunnen), popularnie określana mianem ?wodny klops?.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W bardzo wielu miejscach Berlin obfituje w urbanistyczne scenerie, w których stare łączy się z nowym. Interesująca nowoczesna architektura sąsiaduje, a czasem wlepia się, w relikty przeszłości. Klimat miejsca podkreślają miejskie rzeźby i instalacje.

Może się to podobać lub nie, ale jak się wydaje, to właśnie jest kwintesencją współczesnego Berlina ? tworzenie miejsc spotkań i spacerów?. Takim miejscem jest wytyczona już w XVI w. Grobla Elektorska czyli Kurfürstendamm, takim stały się Alexanderplatz i Friedrechstrasse. Gdy w latach 60. ubiegłego wieku przy Breitscheidplatz, łączącym się z Kurfürstendamm przy kościele Pamięci Cesarza Wilhelma wybudowano kompleks budynków Europa-Center, to miejsce ponownie wypełniło się gwarem.

Kościół Pamięci

Krótki odcinek Placu Breitscheid flankuje z jednej strony kościół Pamięci (Gedächtniskirche), poświęcony w 1895 r., z którego ? w wyniku zniszczeń ostatniej wojny ? pozostała charakterystyczna 68-metrowa wieża, właściwie jej ruina. Do niej został dobudowany nowy kościół ze szklanymi ścianami według projektu Egona Eiermanna z 1957 r., a tworzą go ośmiokątna nawa, sześciokątna dzwonnica, czworokątna kaplica i kruchta. Byłam w nim, jest wyjątkowy.

Zegar wodny z wahadłem

Kompleks Europa-Center z wyróżniającym się wieżowcem jest już budynkiem historycznym, chociaż funkcjonuje od 1965 r. Na kilku poziomach znajduje się tutaj około 70. sklepów i punktów usługowych, magazynów mody, biżuterii, kosmetyków. Są tutaj księgarnie, biura podróży? Działają w Europa-Center restauracje i kabaret. Szczególnym elementem wystroju jest zegar wodny ? zegar upływającego czasu (die Uhr der fliessenden Zeit), zaprojektowany i zainstalowany w Europa-Center przez Francuza Bernarda Gittona w 1982 r. Zegar wodny z wahadłem ustawiony jest w pionie na wysokości trzech pięter (13 metrów). Jego laboratoryjna konstrukcja i zmiany powodowane przelewającą się wieloma rurkami i kulami fluorescencyjną cieczą, zmusza do uwagi i śledzenia obiegu wody. Dla mnie, absolutnego laika w tym temacie to niezrozumiałe zjawisko i może dlatego tak intrygujące. Opis zegara informuje, że 30 małych spłaszczonych kulek wskazuje minuty ? każda kulka wypełnia się cieczą w ciągu dwóch minut ? 30 razy 2 minuty to 60 minut czyli godzina. I wypełnia się jedna z 12. dużych kulek godzinowych. O godzinie pierwszej po północy i trzynastej wszystkie kulki się opróżniają i cykl rozpoczyna się od nowa. Proste? Proste.

Fontanna Kuli Ziemskiej

Na Breitscheidplatz jest jeszcze jedna atrakcja, której zauważyć nie sposób. To Fontanna Kuli Ziemskiej (Weltkugebrunnen), zwana również fontanną Schmettau (od nazwiska jej autora ? berlińskiego rzeźbiarza Joachima Schmettau), a popularnie określana mianem ?wodny klops? (Wasserklops). Usytuowana została w 1983 r. bezpośrednio przed Europa-Center i nieomal do niego spływa. Fontannę tworzy kilka bloków w czerwonego granitu ułożonych w półkole o średnicy 8,5 metra, osadzonym w basenie o średnicy 16. metrowym. Woda spływa z kilkunastu miejsc. Bloki zdobią odniesienia do kultur globu ziemskiego i różne figury: spawacz, hipopotam, aligator, kąpiący się? Breitscheidplatz to fajne berlińskie miejsce.

Warto wiedzieć

* Breitscheidplatz znajduje się nieopodal dworca Berlin ZOO

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 8 października 2016; Aktualizacja 28 października 2016;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij