Berlin
Tętnią życiem tereny targowe
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Targi Berlińskie (Messe Berlin) to ogromny kompleks 26. połączonych hal wystawowych o łącznej powierzchni 160 tys. m kw. To także nazwa przedsiębiorstwa organizującego targowe imprezy w niemieckiej stolicy.
Dzieje się tu coś bez przerwy. Najbardziej znanymi, o światowej randze wydarzeniami są Międzynarodowy Zielony Tydzień (IGW ), czyli targi rolne, Międzynarodowe Targi Turystyczne (ITB) i Międzynarodowe Targi Elektroniki Użytkowej (IFA). Byłam tu podczas Międzynarodowych Targów Rękodzieła Artystycznego i Wzornictwa Przemysłowego Import Shop. W tym czasie reklamowały się już kolejne targi ślubne i wodniackie? nic dziwnego. Berlińskie centrum wystawiennicze jest gospodarzem około stu imprez rocznie, a zatem można przyjąć, że bez mała codziennie trafić tu można na jakieś wystawy.
W zachodniej części jednego już miasta
Tereny targowe usytuowane są w zachodniej części miasta, w dzielnicy Charlottenburg-Wilmersdorf. Dojechać tam najłatwiej szybką koleją miejską (S-Bahn) do dedykowanych im przystanków Berlin Messe Nord/ICC (północ) oraz Berlin Messe Süd (południe). W nieodległym sąsiedztwie terenów targowych znajduje się Kurfürstendamm, jedna z głównych ulic Berlina Zachodniego, nadal pełna sklepów i kawiarni, choć centrum miasta przeniosło się po zjednoczeniu w pobliże Bramy Brandenburskiej.
Targi berlińskie maja prawie sto lat
Pierwszą halę wystawową wybudowano tu w 1914 roku na północ od obecnych terenów targowych. Miała służyć wystawom samochodów. Kolejną – dziesięć lat później, gdy organizowano pierwszą niemiecką Wystawę Radiową. W tym samym czasie postawiono przypominającą nieco wieżę Eiffla Wieżę Radiową (Berliner Funkturm). Zaprojektował ją Heinrich Straumer, a otwarto ją w 1926 r. na starcie trzeciej już z kolei Wystawy Radiowej. Rozbudowy terenów targowych dokonano po wielkim pożarze w 1935 roku, ale znaczna część hal znów została zniszczona podczas II wojny światowej. Najstarsze zachowane obecnie budynki, wyróżniające się monumentalnym, właściwym dla III Rzeszy stylem, pochodzą z końca lat 30. ubiegłego wieku. Znajdują się przy ulicach Messedamm oraz Masurenallee.
Centrum kongresowe
Hale połączone są z Berlińskim Międzynarodowym Centrum Kongresowym (Internationales Congress Centrum Berlin ? ICC). Zbudowane zostało w 1979 roku przez architektów Ralfa Schülera i Ursulinę Schüler-Witte. Bardzo nowoczesne wtedy i dziś zwraca uwagę modernistycznym kształtem high-tech. Nadal jest największym centrum kongresowym w Europie. Na 2014 rok zaplanowano kompleksowy remont i tego obiektu.
Dodaj komentarz