Bordeaux
Kamienny Most i Fontanna Żyrondystów
Bordeaux jest stolicą regionu Nowa Akwitania, w departamencie Żyronda. Jest miastem eleganckim, w całości wpisanym na listę UNESCO.
Bordeaux leży nad rzeką Garonną, która robi wrażenie ze względu na swoje wymiary. Wpływa w Hiszpanii do ujścia w Zatoce Biskajskiej, w Oceanie Atlantycki pokonując 529 km. W obrębie miasta przez rzekę przerzucono kilka mostów, w tym chyba najsłynniejszy: Kamienny Most (Pont de Pierre) z pocz. XIX w. Ma siedemnaście łuków i powstał na polecenie Napoleona – liczba łuków odpowiada liczbie liter w imieniu tego władcy. Posadowiony został na fundamencie z 220 pali jodłowych, a jego długość wynosi 487 m. To daje wyobrażenie o majestacie mostu i Garonny.
Bordeaux jest miastem częściowo orientalnym. W dzielnicy przy bazylice St-Michel z XVI w. odbywa się tradycyjny targ muzułmański, a w uliczkach dominuje sprzedaż artykułów żywnościowych z Maroka. Pachnie przyprawami i marokańską herbatą. Bordeaux jest miastem wina, co zostało podkreślone na liście UNESCO. Co krok napotka się kamienne zabytki – średniowieczne kościoły, bramy miejskie, odpocząć można w romantycznych ogrodach.
Największy plac w Europie
Wyrazisty pomnik – Fontanna Żyrondystów znajduje się na placu Quinconces, który jest ogromnym czworobokiem, większym od paryskiego Place de la Concorde. Zbudowany w latach 1810-28, największy plac w Europie, jest piaszczystą promenadą, szeroką na 380 m i długą na 400 m. Tyle tutaj zajmowała średniowieczna cytadela. Alegoryczny pomnik z białego marmuru wzniesiono w latach 1894-1902 ku pamięci żyrondystów ściętych podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej w 1793 r.
Alegoria „Wolności”
Na szczycie kolumny (wys. 43 m) wznosi się 11-metrowy posąg z brązu; alegoria „Wolności” zrywająca krępujące ją łańcuchy. Po obu stronach kolumny znajdują się dwie monumentalne fontanny z brązu, bogate w symbole. U stóp obelisku widzimy galijskiego koguta w oprawie dwóch kobiet reprezentujących Elokwencję i Historię. Kolejne trzy postacie kobiece uosabiają miasto Bordeaux.
Dominująca nad grupą, siedząca postać kobiety w wieńcu z liści laurowych i drzewcem w ręce zakończonym dłonią przedstawia Triumf Republiki. Otaczają ją „Praca”, „Bezpieczeństwo” (z mieczem) i „Siła”. Obecne po bokach dzieci ucieleśniają dobroczynne republikańskie prawa. Przerażające konie, gady i ryby plujące wodą z nozdrzy, odpychają wijące się w basenie alegorie „Kłamstwa”, „Występków” i „Ignorancji”. Kolumnę stworzyli Alphonse Dumilatre i Victor Rich.
Brązowe kwadrygi (52 tony) zostały podczas II wojny św. zarekwirowane (za opłatą) – na przetopienie. Na tablicy pamiątkowej przy fontannie informującej o tym wojennym losie brązowych rzeźb, przeczytałam: „Żegnajcie Pokój, Zgoda i Szczęście” (Adieu Paix, Concorde et Bonheur).
Pokrótce – kim byli żyrondyści?
Żyrondyści (fr. Girondins) to nazwa nieformalnego stronnictwa politycznego w czasie Rewolucji Francuskiej, którego członkami byli głównie przedstawiciele inteligencji i burżuazji, kojarzeni z jakobinami, gdyż początkowo stanowili ich prawe skrzydło. W programie proponowali monarchię konstytucyjną ze statusem króla ograniczonym do funkcji reprezentacyjnych oraz rządy parlamentarne zachowujące swobody życia gospodarczego i religijnego. Byli zwolennikami rozsiana rewolucji w całej Europie, co spowodowało, że Francja wypowiedziała wojnę Austrii. Nienawiść wobec żyrondystów przejawiana przez jakobinów i sankiulotów doprowadziła w 1793 r. do zamachu stanu i zniszczenia stronnictwa. Posypały się aresztowania i z gilotyny spadły głowy. Główną rolę odgrywali wówczas jakobini, ze stojącym na czele ich liderem Maksymilianem Robespierrem, którzy –rozprawiając się z przeciwnikami – wprowadzili tzw. Wielki Terror.
Dodaj komentarz