Rabat
Mauzoleum Mohammada i wieża Hasana
Dla Marokańczyków jest to kompleks memorialno-architektoniczny szczególnie ważny w ich historii. Dla zagranicznych turystów atrakcja nr 1 i cel zwiedzania w Rabacie, stolicy królestwa.
Mowa o Mauzoleum Mohammada V i wieży Hasana. Kompleks ten znajduje się na wzgórzu nad rzeką Wadi Bu Rakrak, we wschodniej części historycznego centrum miasta. Te dwie, sąsiadujące ze sobą jego części, dzieli siedem i pół wieku. Łączy znaczenie dla kraju.
Ribat Al-Fath – Pole Zwycięstwa
Abu Jusuf Jakub al-Mansur (1160-99) był trzecim kalifem (przywódcą religijnym, dla sunnitów jednym z następców proroka Mahometa) oraz sułtanem Maroka z dynastii Almhadów. Rządził od roku 1163 aż do śmierci z ówczesnej stolicy, Marrakeszu, Afryką Północną i hiszpańską Andaluzją. Był to szczytowy okres panowania tej dynastii, a on najwybitniejszym z niej władcą. Ponownie zjednoczył ziemie na północy kontynentu afrykańskiego oraz podbił półwysep iberyjski. W końcowym okresie życia pokonał, w 1195 roku pod Alarcos, wojska kastylijskiego króla Alfonsa VIII Szlachetnego (1155-1214).
I postanowił przenieść stolicę na północ nad Atlantyk do mającej wówczas niewielkie znaczenie, ale świetne położonej nad ujściem Wadi Bu Rakrak osady, którą nazwał Ribat al-Fath, Polem Zwycięstwa. Poza sukcesami militarnymi i stworzeniem potęgi swojego państwa, Abu Jusuf Jakub al-Mansur miał także duże osiągnięcia w budownictwie. To na jego polecenie wzniesiono w kraju kilka znaczących budowli sakralnych.
Zaćmić Mezquitę
Meczet i minaret w Rabacie miał zaćmić inne, zbudowane wcześniej. Stać się wspanialszym od nadal słynnego, chociaż po wypędzeniu Maurów z Hiszpanii zamienionego w katedrę katolicką, Wielkiego Meczetu w Kordobie (Mezquita).
Meczet Hasana wznoszono na planie prostokąta 183 na 139 m, z główną salą modłów podzieloną na 21 alei ogromnym lasem ponad 300 kolumn z kapitelami. Minaret natomiast na planie kwadratu o bokach około 16 m i wysokości, wraz z latarnią, 80 m. Meczet we wnętrzu pomieścić miał 40 tys. wiernych, znacznie więcej, niż było wówczas mieszkańców Rabatu. W przyszłej stolicy zdążono zbudować też, przynajmniej częściowo, mury obronne. Po śmierci władcy budowę meczetu i minaretu wstrzymano. Z upływem czasu zaczęła ona popadać w ruinę, a dzieła zniszczenia dokończyło wielkie trzęsienie ziemi w roku 1755.
Siedem i pół wieku później
To co przetrwało, budzi jednak respekt. Las wystających zaledwie na kilkadziesiąt centymetrów fragmentów kolumn na ogromnym, wyłożonym kamiennymi płytami placu. Oraz 44-metrowa Wieża Hasana, nieco ponad połowa jej planowanej wysokości jako minaretu. Do kompleksu tego przylega od wschodu Mauzoleum Muhammada V, a właściwie już nekropolia obecnej dynastii.
Dodaj komentarz