Iwanowice
Znani i mniej znani parafianie
Iwanowice w gminie Szczytniki, w powiecie kaliskim leżą około 25 km od Kalisza. Wśród znanych i nie znanych parafian którzy urodzili się w parafii Iwanowice są:
* Franciszek Stryjas,
* Jan Gruszczyński,
* Władysław Aleksander Łubieński,
* Klemens Kordecki, bardziej znany pod imieniem Augustyn.
Błogosławiony Franciszek Stryjas
Urodził się w roku 1882 w Popowie, w parafii Iwanowice. Jego rodzicami byli Marcin i Antonina z domu Włudarek. Miał on trzy siostry. Ochrzczony został w kościele pw. św. Katarzyny w Iwanowicach. Popowo leżało na trasie Błaszki – Kalisz, 22 km od Kalisza. W roku 1886 we wsi znajdowało się 45 gospodarstw. Gospodarstwo rodzinne Stryjasa o powierzchni około 5 ha należało do średniej wielkości we wsi.
Po roku 1901 zamieszkał z żoną Józefą Kobyłką w Kuczewoli. Na leczenie chorującej 9 lat żony stracił cały majątek. Jako ojciec siedmiorga dzieci owdowiał w roku 1930. Potem ożenił się z wdową Józefą Nosal i zamieszkali w gospodarstwie Józefy w Takomyślach, w parafii Chełmce.
W czasie okupacji hitlerowskiej w roku 1940, gdy zabrano księży z okolicznych parafii do obozów koncentracyjnych a kościoły pozamykano, Franciszek zaczął potajemnie nauczać religii. Uczył u siebie w domu, na polach i łąkach. Potem dla większej liczby dzieci zorganizował punkty w okolicznych wsiach gdzie dojeżdżał rowerem. Narażając życie przez niepełne trzy lata przygotował prawie około 300 dzieci do I Komunii Świętej. Komunię tę dzieci przyjmowały w parafii św. Gotarda w Kaliszu lub w Dębem.
20 lipca w roku 1944 został wezwany na posterunek żandarmerii w Opatówku. Po dwudniowym przesłuchaniu przewieziono go do więzienia w Kaliszu gdzie był torturowany i po 10. dniach zmarł. Oskarżony był przez Niemców o tajne nauczanie dzieci, o prowadzenie działalności politycznej i że jest ukrywającym się księdzem katolickim. Pochowano go na cmentarzu parafialnym w Godzieszach 2 sierpnia 1944 roku bo w Chełmcach był zakaz pochówku.
Papież Jan Paweł II ogłosił Franciszka Stryjasa błogosławionym w dniu 13 czerwca 1999 w Warszawie. Relikwie błogosławionego Franciszka Stryjasa umieszczono 25 marca 2001 roku w małej szkatule, relikwiarzu, w kaliskiej Katedrze św. Mikołaja.
Arcybiskup, prymas Polski Jan Gruszczyński
Jan Gruszczyński herbu Poraj urodził się w Iwanowicach w roku 1405. Był arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski w latach 1464-73, biskupem krakowskim w latach 1463-64, biskupem włocławskim w latach 1451-63, dziekanem krakowskim w roku 1449, kanonikiem włocławskim w roku 1448, kanonikiem poznańskim w roku 1445, kanonikiem gnieźnieńskim w roku 1444, kustoszem krakowskim w roku 1443, kanonikiem kapituły św. Jerzego w roku 1442, archidiakonem Egeru (Węgry) w roku 1440, plebanem sieradzkim i sekretarzem królewskim w roku 1442, a także kanclerzem wielkim koronnym.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
* o kościele św. Katarzyny w Iwanowicach w naszym portalu
Nie zawsze nagrobek jest ozdobą grobu .
Często płyta mocowana jest w kościele do ściany , kolumny czy
umieszczona w podłodze . Na zdjęciu jest taki nagrobek z Iwanowic .
Epitafium (z gr. „nad grobem”) to krótka sentencja w postaci
tablicy mająca na celu upamiętnienie lub sławienie zmarłego.
Forma sentencji ukształtowała się V w. p.n.e. w starożytnych Atenach.
Można często je spotkać w kościołach , pałacach i na cmentarzach .