Buġibba
Megality na hotelowym dziedzińcu
Megalityczne świątynie na archipelagu Maltańskim są mało może wyróżniającym się, ale bardzo istotnym elementem tutejszego krajobrazu.
Odnaleziono ich w sumie 14. Sześć wpisano na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO (Ġgantija, Ħaġar Qim, Mnajdra, Ta’ Ħaġrat, Skorba, Tarxien), osiem – nie. Wszystkie te budowle powstały w okresie 3,5-2,5 tys. lat p.n.e. i uznawane są za najstarsze budowle kamienne na świecie. Niewiele o nich wiedzą uczeni. Nie wiadomo ani jak je zbudowano, ani czemu służyły. Zakłada się, że były to miejsca kultu, świątynie. Świadczą o tym obecne w nich zdobione ołtarze oraz brak śladów pochówków. Nie były więc grobowcami.
Ruiny świątyni megalitycznej w miasteczku Buġibba (jednej z tych nie wpisanych na światową listę) odkrył Themistocles Żammit (1864-1935), wybitny maltański intelektualista o wielu profesjach, także archeolog i pierwszy dyrektor Narodowego Muzeum Archeologicznego w Valletcie. Systematyczne prace archeologiczne rozpoczęto tu w 1928 r., a zakończono w 1952 r.
Wiek budowli uczeni szacują na okres Tarxien, czyli przełom neolitu i brązu (od nazwy wspomnianej wyżej świątyni), najmłodszy i najbardziej w związku z tym wyrafinowany. W świątyni w Burġibbie zachowały się pozostałości fasady z bloków wapiennych oraz korytarza wiodącego na dziedziniec okolony kiedyś trzema absydami. Zainteresowanie archeologów skoncentrowały się na dwóch blokach skalnych, z których jeden zidentyfikowano jako ołtarz ze spiralnymi zdobieniami, a drugi ma płaskorzeźby ryb. Oba znajdują się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w stolicy Malty – Valletcie. Wcześniej budowla została poważnie zniszczona w ciągu wielu stuleci, ponieważ jej obszar został zrównany z ziemią i wykorzystywany do celów rolniczych.
Co mnie w tych gruzach urzekło?
Obecnie ruiny znajdują się na terenie hotelu DoubleTree by Hilton. Po prostu – na terenie świątyni z całą świadomością zabytkowej substancji, zbudowano hotel. A to, co pozostało z megalitycznej budowli po naturalnych zniszczeniach spowodowanych upływem czasu i interwencjach archeologów zostało bardzo udatnie wkomponowane w hotelowy dziedziniec w pobliżu basenów. W czasach współczesnych (w związku z budową hotelu?) wymieniono również kamień szczytowy świątyni. Takie zagospodarowanie, a może nawet uratowanie bardziej niż starożytnych gruzów, robi bardzo dobre wrażenie.
Dodaj komentarz