Czołpino
Latarnia morska w nadmorskim lesie

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Latarnia morska Czołpino stoi na wysokiej wydmie pośrodku lasu. Wydma wznosi się na wysokość 55 m ponad poziom morza, latarnia wysoka jest na 25 m.
A zatem jej światło pokazuje żeglarzom drogę z wysokości 80 m. Widać je z odległości 22 mil morskich, czyli ok. 40 km. Znajduje się pomiędzy znanymi wczasowiskami Łeba i Rowy, około kilometra w głąb lądu od plaży
Latarnię wybudowano w latach 1872-75. Postawiono ją z cegły. Jej podstawa ma średnicę 7 m. W pewnej odległości od wieży wybudowano w tym samym czasie osiedle latarników, w którym stosunkowo niedawno urządzono muzeum Słowińskiego Parku Narodowego, na którego terenie znajdują się te latarniane obiekty.
Dotarcie do latarni od strony lądu wymaga około kilometrowego spaceru, najbliżej jest z parkingu przy muzeum. Idzie się drogą prostą jak strzelił, a na sama wydmę po długich, wybudowanych w zeszłym roku drewnianych schodach. Nie wiem po co te schody, ale niech tam. Przyjemniejsze jest zejście w stronę morza, na plażę. Wejście na latarnię, z której jest bardzo ładna panorama na morze, niezwykła górę Rowokół, jeziora Łebsko i Gardno oraz wydmy, warto połączyć ze zwiedzeniem ekspozycji we wspomnianym muzeum i wycieczką na pobliska wydmę Czołpińską. Ta ostatnia wydała mi się znacznie bardziej interesująca niż najsłynniejsze wydmy w okolicy Łeby, które oglądałem kilka lat temu. Może dlatego, że było mniej ludzi?
Warto wiedzieć
* Z latarni widać też jakieś wojskowe ustrojstwa. W czasach peerelu okolicę zajmowała jednostka wojsk rakietowych i wstępu nie było. Latarnia i jej okolica dostępne są dla publiczności od 1994 r.
* Ciekawostką jest, że latarnia była opalana olejem do lat 30. ub. wieku. Dopiero wtedy doprowadzono tu elektryczność.
Dodaj komentarz