Darłowo
Stare miasto na Środkowym Pomorzu

Darłowo jest jednym z najstarszych miast Pomorza Środkowego, ma bogatą przeszłość i burzliwą historię. Zachowały się ślady średniowiecznego układu urbanistycznego, liczne kamienice i jeden z najokazalszych zamków na Wybrzeżu.
fot: Barbara Górecka
Darłowo. Stare miasto na Środkowym Pomorzu
I tak można by pisać o każdej darłowskiej ulicy. Wiele budynków zostało przebudowanych i zmieniło swój pierwotny kształt, ale i tak są piękne...
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Darłowo jest malowniczym miasteczkiem położonym na Pomorzu Środkowym,  nad rzeką Wieprzą, w odległości około trzech kilometrów od morza.

Z Darłowa biegnie droga wzdłuż wybrzeża, do JarosławcaUstki. Kilka lat temu funkcjonowała tu kolej, a teraz jest tylko straszący budynek stacji. Obok niej jest dworzec autobusowy, ale też bardzo zaniedbany. I choć połączeń jest sporo, brak poczekalni, sanitariatów i całego zaplecza potrzebnego turyście.

Pamiątki z przeszłości

Darłowo jest jednym z najstarszych miast Pomorza Środkowego, ma bardzo bogatą przeszłość i burzliwą historię. Zachowały się ślady średniowiecznego układu urbanistycznego, z licznymi pozostałościami architektonicznymi. Do naszych czasów dotrwał jeden z najokazalszych zamków na wybrzeżu, gotycka siedziba książąt zachodniopomorskich. Zachował się także monumentalny gotycki kościół bazylikowy pod wezwaniem NMP. W nim znajduje się sarkofag Eryka I. Jest też w Darłowie przepiękna  kaplica św. Gertrudy i zamknięty kościół św. Jerzego. Najstarszym dokumentem określającym Darłowo jako miasto jest przywilej księcia Wisława II z Rugii, wnuka Świętopełka. Dokument wystawiony był 5 lutego 1271 roku. W osadzie mieszkali rzemieślnicy, żeglarze, rybacy, sieciarze, solarze, kupcy. Książę posiadał w Darłowie młyn, karczmę i stację rybacką. Duże parcele darłowskie należały do cystersów z Bukowa Morskiego. Najwybitniejszym mieszkańcem darłowskiego zamku był Eryk I Pomorski – król Danii, Szwecji i Norwegii,wywodzący się z dynastii Gryfitów. Tu się urodził i tu spędził również ostatnie 10 lat życia.

Kamieniczki wokół rynku

Pozostałością dawnego układu staromiejskiego jest rynek, który obecnie nazywa się Placem Kościuszki, z trzech stron zabudowany kamieniczkami barokowo-klasycystycznymi. Zbudowano je przeważnie po wielkim pożarze miasta w 1722 roku. Od strony zachodniej rynek zamyka ratusz. Zbudowany jest na planie prostokąta i przykryty mansardowym dachem. Całość w stylu barokowym. Nad głównym wejściem znajduje się kamienny renesansowy portal pochodzący jeszcze z poprzedniego ratusza, który spłonął we wspomnianym pożarze. Przedstawia on herb miasta z datą 1657: gryfa z ogonem ryby, oraz napis po łacinie, w którym wspomniane są daty pożarów miasta, a było ich wiele. Przed ratuszem stoi fontanna z rybakiem.

Kamieniczki przy deptaku

Do rynku doprowadza ulica Powstańców Warszawy. Teraz spełnia rolę deptaka i obowiązuje na niej zakaz ruchu pojazdów. Ciągnie się między Bramą Wieprzańską, a Bramą Kamienną. Przy tej ulicy stoją piękne kamienice, w większości odrestaurowane. W dawnych czasach były one zamieszkane przez bogatych mieszczan, a i dziś pewnie jest tak samo. Kamienice te należały do najciekawszych i najbardziej reprezentacyjnych w Darłowie. Godne uwagi są zwłaszcza dwie z nich. Jedna to barokowa z 1770 roku, druga jest z pierwszej połowy XVII wieku, którą księżna Elżbieta ofiarowała w 1650 roku zarządcy zamkowemu Jerzemu von Krockow. Jest to budynek narożny, dwukondygnacyjny, kryty stromym dwuspadowym dachem. Szczyt jest zdobiony ornamentem roślinnym i innymi elementami architektonicznymi. Kamienica nosi ślady przebudowy z XVIII i XIX wieku.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij