Nieszawa
Fara, która zrobiła na mnie wrażenie

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej w nadwiślańskim miasteczku Nieszawa jest jednym z tych, które zrobiły na mnie wrażenie. To kościół późnogotycki z kaplicami barokowymi.
Zbudowany został w tak zwanym stylu gotyku nadwiślańskiego. Charakterystyczne dla tego stylu były kościoły dwunawowe lub bazyliki z niskimi nawami bocznymi. Kościół jest murowany z czerwonej cegły. Do wykonania detali architektonicznych wykorzystywano ciosy kamienne. Okna i portale były dwudzielne.
Kaplice i sklepienia
Kościół w Nieszawie powstawał etapami od XV do XVII w. Początek budowy to 1460 rok. Wtedy powstała kaplica. Pod koniec XV wieku, kiedy miasto zaczęło się rozwijać, do kaplicy z której zrobiono prezbiterium, dobudowano nawę. Prezbiterium jest dwuprzęsłowe, zamknięte prostą ścianą. Od północy jest przybudówka mieszcząca kaplicę z zakrystią. Wyższa i szersza nawa jest trójprzęsłowa. Ma przybudowane dwuprzęsłowe kaplice. W 1637 roku powstała kaplica św. Jana Chrzciciela, a w 1705 roku kaplica p. w. Najświętszej Marii Panny. Prezbiterium ma sklepienie kolebkowo-krzyżowe, w zakrystii – kolebkowe z lunetami, w kaplicy przy prezbiterium – sieciowe, w kaplicach przy nawie sklepienia kolebkowo-krzyżowe, a pod wieżą – krzyżowe. Tęcza i powiększone okna w prezbiterium i nawie są zamknięte łukiem ostrym, a w przybudówkach – półkoliście. Piękne są również witraże.
Pamiątki budowy i przebudowy
Wieżę zbudowano w 1592 roku na planie kwadratu. Ma prawie 30 metrów wysokości. Na wieży od strony miasta znajduje się herb starosty nieszawskiego Michała Działyńskiego. Od północy, na wysokości drugiej kondygnacji, jest tablica z nazwiskiem budowniczego wieży, Pawła Rzuca. W murach kościoła tkwią kule z tak zwanych bombard, pamiątka po potopie szwedzkim. Kościół był kilkakrotnie odnawiany. Na przełomie XVI i XVII wieku zasklepiono kaplicę przy prezbiterium. Odnowiono wieżę kościelną z fundacji kasztelana brzesko-kujawskiego i starosty nieszawskiego, Michała Działyńskiego. Gruntowny remont kościoła odbył się w latach 1951-1955. Zniesiono wtedy pozorne sklepienie nawy i wiązania dachowe, a założono strop żelbetowo-pustakowy. Wykonano dekorację kasetonową. Kolejny remont zaczęto w 2010 roku, dotyczył przede wszystkim dachu i wieży.
Dodaj komentarz