Płowce
Pamiątka wygranej bitwy
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W 1331 roku Krzyżacy, jak to już mieli we zwyczaju, pustoszyli ziemie, które pierwszy po rozbiciu dzielnicowym król Władysław Łokietek próbował zebrać w jedno spójne państwo. Wyprawa była liczna: 7 tysięcy żołnierzy.
Łokietek nie był w stanie stawić czoła aż takiej sile, szarpał więc Krzyżaków podjazdami. Dopiero gdy rozdzielili wojsko na trzy pododdziały, zaatakował tylną straż nieprzyjaciela i rozniósł ją w puch. Pozostałe oddziały krzyżackie jednak zawróciły i… Łokietek wycofał wojsko na z góry upatrzone pozycje. Kronikarze twierdzą, że królewski syn, Kazimierz, którego nazwano potem Wielkim, dał nogę z pola bitwy. Inni, że ojciec wysłał dziedzica na zaplecze. Jak było – nigdy się nie dowiemy. Król Kazimierz wojownikiem nie był.
To starcie, właściwie niewielka potyczka, znane jest jako bitwa pod Płowcami. Uznawana jest w historii za pierwsze polskie zwycięstwo nad Zakonem. Nie było może w niej wielkiego militarnego sukcesu, ale Krzyżacy wrócili do domu.
W 1931 r. w 600 rocznicę bitwy na polu pod Płowcami usypano kopiec o wysokości 20 m. W czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli pamiątkę swej porażki. Kopiec odbudowano w 1961 r., na jego szczycie postawiono pomnik projektu Stefana Narębskiego, a obok symboliczny cmentarz poległych w starciu. Odbudowę tego pomnika wpisano w przygotowania do obchodów 1000-lecia państwa polskiego. Od kilku lat, w sierpniu, odbywa się tu turniej rycerski.
Warto wiedzieć
Płowce leżą przy drodze nr 62 miedzy Brześciem Kujawskim a Radziejowicami. Przed pomnikiem jest parking i knajpka. Po przeciwnej stronie drogi ciekawy budynek stacji kolejowej. Dobre miejsce na krótki postój w drodze.
Dodaj komentarz