Kraków
Jak sypano Kopiec Kościuszki

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kopiec Kościuszki zwany dawniej Mogiłą Kościuszki jest usytuowany na lewym brzegu Wisły, na wzgórzu bł. Bronisławy, w krakowskiej dzielnicy Zwierzyniec.
Ma 34 metry wysokości i 80 metrów średnicy u podstawy. Jego wierzchołek znajduje się na wysokości 327 m n.p.m.
Naczelnik na Wawelu
Po śmierci Naczelnika Tadeusza Kościuszki 15 października 1817 roku w Solurze w Szwajcarii, władze krakowskie rozpoczęły starania mające na celu sprowadzenie ciała do Krakowa. 11 kwietnia 1818 roku, doczesne szczątki Kościuszki dotarły do miasta, a 22 czerwca 1818 roku przewieziono je do katedry na Wawelu. Następnego dnia, po uroczystej mszy trumnę złożono w krypcie św. Leonarda. Już 21 lutego 1818 roku w uchwale Senatu Rządzącego Wolnego Miasta Krakowa rozważano możliwość usypania Kościuszce pomnika ziemnego na wzór kopców Krakusa i Wandy.
Wybrano górę bł. Bronisławy
Ostatecznie 19 lipca 1820 roku, Senat uchwalił usypanie Kopca Kościuszki. Rozpoczęcie budowy wyznaczono na 15 października, dzień rocznicy śmierci Naczelnika. A że była to niedziela, więc przesunięto uroczystość na poniedziałek,16 października 1820 roku. Kopiec miał stanąć na wzgórzu zwanym od XVIII wieku górą bł. Bronisławy. Było ono własnością zgromadzenia norbertanek na Zwierzyńcu. We wrześniu 1820 roku, ksieni Eufemia Otfinowska przekazała ziemię pod budowę Kopca. Nadzór nad pracami objął senator Feliks Radwański, a nad stroną techniczną czuwał jego syn Feliks (młodszy). Był on profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i budowniczym miejskim.
Pierwsza taczka ziemi
Do Krakowa sprowadzono ze Śląska ponad dwudziestometrową jodłę, która miała wyznaczać pion sypanego kurhanu. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą. Po nabożeństwie przemawiał prezes Senatu, Stanisław Wodzicki, a po nim przyjaciel Kościuszki, generała Franciszek Paszkowski. Uroczysty akt erekcyjny Kopca odczytał sekretarz Senatu-Jacek Mieroszewski. Dokument ten razem z pamiątkami narodowymi, w tym z ziemią z pola bitwy pod Racławicami, oraz bronią z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej złożono w fundamencie Kopca. Pierwszą taczkę ziemi wysypał Stanisław Wodzicki. Kilkadziesiąt taczek wywieziono według wcześniej przygotowanej kolejności. Później znikła już różnica stanów, profesji, hierarchii, wieku oraz narodowości. Pracowano z ogromnym entuzjazmem, przy dźwiękach muzyki patriotycznej. O zmroku wzgórze iluminowano racami, pochodniami i kagankami. Przez kilkanaście kolejnych dni, po kilkaset osób dziennie, zapisywanych wcześniej na specjalną listę pracowało od świtu do nocy pod nadzorem specjalistów od fortyfikacji ziemnych.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Dziękuję pani Barbarze Góreckiej za inspirację do wycieczki na Kopiec Kościuszki. Zdjęcia dzieci noszących ziemię na kopiec po prostu mnie poruszyły. A spacer od kopca, ku miastu – super.