Kraków
Kaplica bł. Bronisławy na Sikorniku

Podczas budowy fortyfikacji otaczających Kopiec Kościuszki, kaplica wraz z pustelnią została zburzona przez Austriaków. Dzięki staraniom Komitetu Kopca Kościuszki, wybudowano nową, istniejącą do dziś neogotycką kaplicę, na koszt rządu austriackiego.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Kraków. Kaplica bł. Bronisławy na Sikorniku
W 1838 roku rozpoczęto starania o wyniesienie na ołtarze bł. Bronisławy. Sprawą zajęła się ówczesna ksieni Ewa Stobiecka. Wzrastający stale kult został zalegalizowany ?Dekretem? papieża Grzegorza XVI. 23 sierpnia 1839 roku uznał Bronisławę za błogosławioną.
  • Kraków. Kaplica bł. Bronisławy na Sikorniku
  • Kraków. Kaplica bł. Bronisławy na Sikorniku
  • Kraków. Kaplica bł. Bronisławy na Sikorniku
  • Kraków. Kaplica bł. Bronisławy na Sikorniku
  • Kraków. Kaplica bł. Bronisławy na Sikorniku
  • Kraków. Kaplica bł. Bronisławy na Sikorniku
  • Kraków. Kaplica bł. Bronisławy na Sikorniku
  • Kraków. Kaplica bł. Bronisławy na Sikorniku
  • Kraków. Kaplica bł. Bronisławy na Sikorniku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Według legendy, na wzgórzu Sikornik, pośród kilku palących się pochodni ukazywała się błogosławiona Bronisława, jedna z norbertanek z klasztoru na Zwierzyńcu. W 1702 roku, w tym miejscu wzniesiono kapliczkę ku jej czci.

Kiedy dziś wybieramy się na Kopiec Kościuszki, widzimy jak jest otoczony odrestaurowanym fortem. W jednej z jego części zlokalizowana jest kaplica bł. Bronisławy. Obok kaplicy jest ładnie urządzona izba pamięci. Tutaj też przygotowano wystawę stałą ? Kolumbarium.

Bł. Bronisława, patronka dobrej sławy

Błogosławiona Bronisława jest patronką Zwierzyńca, Krakowa i Polski. Wiedza o świątobliwej norbertance opiera się na podaniach, legendach i tradycji historycznej. Bł. Bronisława, patronka dobrej sławy i cierpiących urodziła się prawdopodobne w 1203 roku, w Kamieniu Śląskim koło Opola. Jej ojcem był Stanisław Prandota herbu Odrowąż, zwany Miłosławem. Matką była Anna z Jaksów, herbu Gryf. Pradziadem Bronisławy był Jaksa Gryfita z Miechowa. Był to rycerz wojen krzyżowych i fundator Klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w Krakowie, w latach 1162-64. Kiedy Bronisława miała 16 lat, opuściła dom rodzinny i wstąpiła do klasztoru norbertanek. Życie zakonne wiodła przez 40 lat. W 1224 roku, w czasie zarazy, z wielkim zaangażowaniem służyła chorym, rozdawała leki i ubrania, oraz karmiła głodnych. W 1241 roku na Kraków napadli Tatarzy. Legenda mówi, że wraz z siostrami uciekła w pobliskie gęste lasy. Zakonnice dotarły do skał, które pozamykały się za nimi i przez to je ochroniły. Miejsce ich ukrycia w Lesie Wolskim nazywa się ?Panieńskimi Skałami?.

Prawdy i legendy

15 sierpnia 1257 roku, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Bronisława miała wizję o św. Jacku Odrowążu ? dominikaninie, którego legenda wiąże węzłem pokrewieństwa z Bronisławą. Klęcząc w chórze zakonnym ujrzała go prowadzonego przez Matkę Boską do chwały niebieskiej. Chcąc przekonać się, czy św. Jacek faktycznie opuścił ziemię, wraz z dwiema siostrami udała się do klasztoru dominikanów w Krakowie, gdzie zastała braci zakonnych przygotowujących się do pogrzebu św. Jacka.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3 4 5

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Kraków: od kopca do kopca

Kraków: od kopca do kopca

Felicjan chadzał na Kopiec... Na który? Jest kopiec Wandy, i Krakusa. Piłsudskiego i najbardziej znany - Kościuszki. Najnowszy - JPII. Odwiedzamy je, jeden po drugim.

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij