Kraków
Kopiec im. Józefa Piłsudskiego
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kopiec Piłsudskiego, zwany Kopcem Niepodległości (Wolności), lub Mogiłą Mogił, usytuowany jest na wzgórzu Sowiniec w Lesie Wolskim. Są to obrzeża Krakowa i jego „zielone płuca”.
Kopiec wzniesiony jest na wysokości 383 m n.p.m. i jest najwyżej położonym z kopców krakowskich, a zarazem najwyższym punktem Krakowa. Jego wysokość to prawie36 metrów, a średnica podstawy to111 metrów. Szczyt jest zwieńczony wielką granitową płytą, z wyrytym na niej krzyżem legionowym.
Pomysł przyszedł z Warszawy
W marcu 1934 roku Związek Legionistów Polskich wysunął pomysł usypania na Sowińcu Kopca – pomnika walki narodu polskiego o niepodległość. W Warszawie powstał Komitet Budowy Kopca, a na jego czele stanął pułkownik Walery Sławek, jeden z najbliższych współpracowników Piłsudskiego. W skład Komitetu weszło wielu zasłużonych w walce o niepodległą Polskę. 5 lipca 1934 roku, na posiedzeniu krakowskiej Rady Miejskiej podjęto uchwałę o usypaniu Kopca imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kopiec zaprojektował krakowski architekt Franciszek Mączyński. Otoczenie wykonano według projektu warszawskich architektów.
Symbol walki wielu pokoleń
Uroczyste sypanie rozpoczęto w poniedziałek 6 sierpnia 1934 roku. Była to 20 rocznica wymarszu w szlak bojowy Pierwszej Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów. Wbito maszt sztandarowy o wysokości 28 metrów. U jego podnóża złożono ogromny głaz z wyrytą datą. Przemówienie wygłosił pułkownik Walery Sławek. Na zakończenie uroczystości wypuszczono dwadzieścia tysięcy gołębi. Wznoszony kopiec miał stać się symbolem wielopokoleniowej drogi narodu polskiego, ku niepodległości Ojczyzny.
Mogiła Mogił
W trakcie budowy Kopca, składano w nim przywożone w specjalnych urnach ziemie, ze wszystkich miejsc walki, w czasie I wojny światowej, a także z różnych miejsc bitew i kaźni w latach 1794-1920. Do wybuchu II wojny światowej, w Kopcu złożono ziemię z ponad 3600 miejsc związanych z walką Polaków o wolność i niepodległość. W Kopcu umieszczono także ziemię z grobu matki marszałka Józefa Piłsudskiego, oraz wiele urn z ziemią przywożoną przez delegacje polonijne z różnych miejsc na świecie. Stąd też Kopiec zyskał miano Mogiły Mogił.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Pod kopiec kosciuszki chodzę z psem.Codziennie.Lubię to miejsce. A pod kopcem Piłsudzkiego jeszce nie byłem. Taki ze mnie Krakus od niedawna. Chyba muszę wydłużyć trase. Czy on jest większy? Tean kopiec? I czy też się wchodzi na gore za biletami?
Kopiec Piłsudskiego jest wyższy troszeczkę i zlokalizowany w Lesie Wolskim. Najlepiej podejść od ZOO.Nie ma tam biletów. Na Kopiec Kościuszki wstęp płatny, ale to ze względu na bardzo ciekawe wystawy zorganizowane na tym terenie. Polecam.