Kraków
Moja „Stara” Nowa Huta
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Nowa Huta to moje miasto i nie zamieniłabym jej na inną dzielnicę Krakowa. Urodziłam się w Krakowie, a ponieważ rodzice poszli ?za pracą?, to znalazłam się tu w 1956 roku.
Dużo zieleni, wiele parków, przestrzeń, szerokie deptaki? przyjazne dla dzieci podwórka z placami zabaw. W tym roku Nowa Huta będzie obchodziła 65 urodziny, czyli jest niewiele starsza ode mnie?
Lenin i szeroki tor
Nowa Huta to dla mieszkańców po prostu Huta i? kombinat ? swoi wiedzą o co chodzi. W czerwcu 1949 roku wbito tu pierwszą łopatę. Miesiąc później pojawili się junacy ze ?Służby Polsce?. W socjalistycznym tempie zaczęli budować osiedla mieszkaniowe i kombinat metalurgiczny. W styczniu 1954 roku nadano mu imię Włodzimierza I. Lenina. Była to trzydziesta rocznica śmierci wodza. Wszystkie ówczesne decyzje gospodarcze miały wymiar polityczny. Uważano że huta stali powinna powstać na ziemiach rdzennie polskich i w sąsiedztwie zaplecza naukowego, a takim była Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Przez Kraków w latach pięćdziesiątych prowadził szeroki tor zbudowany w czasie wojny na potrzeby Armii Czerwonej i teraz też był wykorzystany.
Nowa Huta starsza od Wawelu
Początkowo Nowa Huta była samodzielnym miastem. W 1951 roku włączona została do Krakowa. W latach siedemdziesiątych mieszkało tu prawie 350 tysięcy ludzi. W 1991 roku podzielono Hutę na pięć dzielnic: Starą Nową Hutę skupioną wokół Placu Centralnego, Wzgórza Krzesławickie, Bieńczyce, Czyżyny, Mistrzejowice. Najstarsza część miasta została wpisana na listę światowych zabytków. Powszechnie uważa się ten rejon za najmłodszą dzielnicę Krakowa, ale badania archeologiczne wykazały, że tereny te były dużo wcześniej zasiedlone niż centrum Krakowa. Przed budową zamku na Wawelu, w Mogile istniała już osada składająca się z trzystu chałup.
Bałagan i niesprawiedliwość
Kombinat metalurgiczny został wzniesiony na żyznej glebie odebranej rolnikom w zamian za symboliczne odszkodowania. Wielu z nich, z dumy nie wzięło takich ?groszy? i dziś rodziny upominają się o zwrot majątków. Padłam ofiarą takiego procederu, bo człowiek odebrał mi działkę przyznaną jako działka pracownicza. Ziemia była jego, pieniędzy nie wziął? no to nadal jest jego. Mimo chwalebnych słów głoszonych przez media, nie wszystko było tu takie ?piękne?. Panował bałagan i marnotrawstwo. Często trzeba było rozbierać budynki i wznosić od nowa. Nasyp kolejowy poprowadzono w innym kierunku niż miało być, więc budowano od nowa. I wiele takich przykładów można podawać.
Odważne jest to stwierdzenie pod zdjęciem głównym
Dlaczego?
Sumiennie przeczytałam artykuł autorki i nie znajduję podstaw do stwierdzenie iż tutaj „jak w żadnym innym miejscu Polski skupiają się wszystkie wątki powojennej historii kraju,”. Mam też pytanie, która część Nowej Huty wpisana jest na listę ŚWIATOWEGO dziedzictwa, bo najstarsza jest owszem w rejestrze zabytków Krakowa.Poza tym od kilku lat Huta Sendzimira należy do ArcelorMittal Poland. Pozdrawiam
Dzięki za poprawkę…oczywiście że nie „światowego”. Słowa „dziedzictwo” nie użyłam. W kwestii wyjaśnienia pomyłki – Stara Nowa Huta została wpisana w rejestr zabytków Krakowa w dniu 30 grudnia 2004 roku.
Kombinat należy do ArcelorMittal a właścicielem jest Lakszmi Mithal.