Kraków
Była Mogiła, jest Nowa Huta

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Nazwa Nowa Huta przemawia do każdego: socrealizm, zakład metalurgiczny. A Mogiła? Mogiła była wcześniej. Według legendy usypana w tym miejscu dla upamiętnienia Wandy co Niemca nie chciała. A w dokumentach z XIII w. zapisano opactwo cysterskie istniejące do dziś u stóp zakładu metalurgicznego.
Warto tu zajrzeć, by uzupełnić współczesny wizerunek Nowej Huty, która „wchłonęła” w administracyjnym i architektonicznym znaczeniu opactwo. Na przeciwko klasztoru modrzewiowy kościół św. Bartłomieja z XV w. To parafia mogilska, z polichromiami i nowym gontem sprowadzanym z Austrii.
W nowohuckim krajobrazie architektury sakralnej kolejny interesujący przykład to pierwszy kościół w socrealistycznej Nowej Hucie – Arka Pana projektu Wojciecha Pietrzyka. Budowany wbrew zakazom władz, konsekrowany w 1977 roku, może pomieścić 6 tys. osób. Ale dzięki zabiegom różnych poziomów, rozłożeniu planów, widzeniu ołtarza, nie odczuwa się jego wielkości. Wzorowany na projekcie dachu Le Corbusiera kaplicy w Ronchamp jest kompletnym i racjonalnie zaprojektowanym kościołem o pięknym kształcie bryły budynku – płynącej arki.
Dominująca we wnętrzu rzeźba Chrystusa – Krzyż autorstwa Bronisława Chromego – idealnie komponuje się z przestrzenią wnętrza, W podziemnej Kaplicy Pojednania nietypowe w dla polskiej stylistyki, a charakterystyczne dla dłuta zakopiańskiego rzeźbiarza Antoniego Rząsy, piety polskie. Dla zainteresowanych „kamień księżycowy” w tabernakulum.
* * *
Didaskaliów architektonicznych i sakralnych jest w kościele więcej, ale zachowana przestrzeń i stylistyka wnętrza zachowuje harmonię stylistyczną. Czego nie można powiedzieć o późniejszych sakralnych budowlach Nowej Huty.
Dodaj komentarz