Kraków
Krzesławice – żywy skansen pod Hutą

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Krzesławice to niegdyś mała wioska nad rzeką Dłubią, wciśnięta pomiędzy hale produkcyjne i kominy kombinatu metalurgicznego, a nowoczesne bloki nowohuckich osiedli mieszkaniowych. Teraz to Kraków. Osiedle to wchodzi w skład dzielnicy Nowa Huta.
Krzesławice to swoistego rodzaju skansen pośród miejskiego krajobrazu. Były plany, aby we wsi założyć prawdziwy skansen, ale nie zostały one zrealizowane. Sprowadzono tylko drewniany zabytkowy kościół z Jawornika koło Myślenic.
Stare domy i drewniany kościół
Główna ulica nosi nazwę Melchiora Wańkowicza i wzdłuż niej zgromadzone są zabytkowe budowle. Gdyby nie nowe domy powstające przy ulicy, poczulibyśmy się jak przed wiekami. Tu ?pachnie? wsią? Przy ulicy znajdziemy stare kapliczki przydrożne, pomniki pamięci, kilka podkrakowskich chat krytych strzechą i bielonych wapnem na kolor niebieski przy użyciu ultramaryny. Trafimy do zabytkowego dworku wzniesionego przez rodzinę Hugona Kołłątaja, gdzie obecnie znajduje się muzeum poświęcone Janowi Matejce. Obok dworku można zajrzeć do pięknego, zabytkowego, drewnianego kościołka. Zwiedzanie jest możliwe po mszy świętej. Pan organista opowiada bardzo ciekawie.
W dawnej szkole
Kolejnym starym i ważnym we wsi budynkiem była szkoła. Jeszcze w niektórych wsiach można takie budynki szkolne zobaczyć. Na ogół są w nich biblioteki lub Domy Kultury, jak tu w Krzesławicach. Budynek powstał w końcu XIX wieku. Miała to być szkoła dla mieszkańców wsi i taką funkcję budynek pełnił do połowy lat pięćdziesiątych XX wieku. Potem w budynku znajdowała się lokalna świetlica, klub młodzieżowy a dziś to Ośrodek Kultury Kraków ? Nowa Huta pod nazwą Klub Krzesławice. Przy końcu tej ulicy znajdziemy zabudowania pozostałe po młynach.
Najdawniejsze dzieje
Osada prawdopodobnie istniała już dwa tysiące lat przed naszą erą. W czasie budowy Kombinatu Metalurgicznego Huty im. Lenina (dzisiaj Tadeusza Sendzimira), na terenie osady prowadzone były badania archeologiczne. Nazwa Krzesławic wywodzi się od imienia Krzesława i jego potomków.
dla mnie to nowość: Nowa Huta wydawała mi się miastem, zdawało mi się, że wieś została wykurzona – ale nie. Bardzo to ciekawe
Nowa Huta jest dzielnicą miasta Krakowa. Nigdy się nie udało oddzielić. Krzesławice – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie, dawna wieś nad rzeką Dłubnią.
Rok czekałeś aż ktoś wyjaśni ;)