Kraków
Szuflada Szymborskiej

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Wisława Szymborska w 1963 roku przeniosła się do samodzielnego mieszkanka z wygodami, które ze względu na mikroskopijny metraż nazywała ?szufladą?. Szuflady były też dla niej najwygodniejszym miejscem do przechowywania gromadzonych szpargałów. Stąd wystawa poświęcona noblistce nazywa się ?Szuflada Szymborskiej?.
Tak jak szuflada, wystawa jest maleńka. Zaledwie dwie salki wypełnione przedmiotami z mieszkania poetki. Od progu wita nas Szymborska ? stojąc na drabince sięga po książkę (kolaż o wymiarach metr na dwa metry zmontowany z jedynego zdjęcia zachowanego z jej pierwszego mieszkania.
To wystawa, która żyje
Możemy otwierać szuflady, pudełka, schowki. A w nich to jest to, co poetka zbierała: pocztówki gromadzone razem z Kornelem Filipowiczem, ulubione wyklejanki, niewykorzystane wyrywki z gazet , stare kartki, fotografie… Lubiła rzeczy absurdalne i kiczowate. Jest więc prosię-pozytywka, modlący się mnich, zakonnica i kościotrup, zdjęcie mężczyzny o nagim torsie schowane w szafce. Są to rzeczy, które dostawała w prezencie od dalszych i bliższych przyjaciół. Najbardziej z nich lubiła podajnik papierosów ze srebrnym ptakiem, który dostała od państwa Ilgów. Inne bibeloty, takie jak, np. rosyjskie babuszki z malowanymi wizerunkami Beatlesów były często nagrodami w loteryjkach, które z lubością urządzała dla przyjaciół w swoim mieszkaniu. Uwagę zwraca kolekcja masek weneckich.
Trochę poezji
W drugim pomieszczeniu jest słynna komoda z ostatniego mieszkania noblistki (oglądamy ją przez wizjer) , w której przechowywała m.in. zdjęcia, deklaracje podatkowe czy instrukcje obsługi nazywane przez nią ?obstrukcjami?. A jeśli mamy więcej czasu, możemy usiąść na zielonej kanapie Szymborskiej, przy jej stoliczku kawowym, i zaczytać się wierszami. Na ścianie obok wisi plastikowy aparat telefoniczny poetki. Wybierając klawisz, uruchamiamy jeden z dziesięciu nagranych przez nią wierszy.
Nieco osobliwości
Jest także kolekcja książek oraz skrzynia z medalami i rzeczami osobistymi Wisławy Szymborskiej. Wśród odznaczeń i dyplomów to najważniejsze ? order noblowski, a dokładnie jego kopia wręczana laureatowi wraz z oryginałem. Nie ma natomiast biurka, ponieważ pani Wisława pisała zawsze w łóżku. Niewiele jest także rękopisów i notatek ? po przepisaniu na maszynie były po prostu wyrzucane. Nie mogło jednak zabraknąć zdjęć (także z noblistką) tablic miejscowości, która ją intrygowały a także kolekcją zdjęć z małpą Cziczi.
Warto wiedzieć
Szuflada Szymborskiej (czynna do 31.12.2016 r.), Kamienica Szołayskich ? Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie (pl. Szczepański 9).
Dodaj komentarz