Kalisz
Dlaczego jest podobny do Krakowa?
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Ten artykuł może zaszokować krakusów. Gdy przeczytałem o wspólnym księciu Krakowa i Kalisza to zacząłem doszukiwać się podobieństw. To jest niezwykłe, że tak odległe dwa miasta mają tyle podobieństw.
Może gdyby Kalisz leżał bliżej granicy państwowej to dziś miałby większe znaczenie? Więc wymienię podobieństwa jakie znam?
Symbole
* Nazwy miast zaczynają się na literę ?K?; Kraków ma swoją nazwę od władcy Kraka, a Kalisz od starożytnej nazwy osady Calisia.
* W herbach obu miast jest mur obronny z bramą i inne szczegóły. W herbie Krakowa jest mur z trzema wieżami, a w kaliskim ? z dwiema.
* Oba miasta mają swój hejnał rozbrzmiewający w południe o godzinie 12. W Krakowie grany jest przez trębacza z wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli z kościoła Mariackiego. W Kaliszu rozbrzmiewa on w południe z wieży ratuszowej.
Położenie
* Kraków leży w południowej Polsce, a Kalisz w południowej Wielkopolsce. Kraków leży u zbiegu takich krain geograficznych jak Brama Krakowska, Kotlina Oświęcimska, Kotlina Sandomierska i Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. A Kalisz gdzie leży? Nie jest gorszy. Leży pomiędzy trzema wojewódzkimi miastami. Są to Wrocław, Poznań i Łódź. Do każdego z nich z Kalisza jest około 120 km.
* Kraków i Kalisz są doskonałą bazą wypadową na wycieczki, chociaż w obu miastach jest dużo zabytków do zwiedzania i wydarzeń kulturalnych.
* Kraków ma kilka dopływów Wisły a przez Kalisz płynie rzeka Prosna z licznymi kanałami.
Krakusy
* W Krakowie są krakusy, ma i swojego krakusa Kalisz: na kamienicy przy ulicy Sukienniczej 4. Podobno ten krakus to Józef Zając, który kiedyś w czasie zaborów przyjechał do Kalisza, żeby z okna tej kamienicy 19 kwietnia 1906 roku rzucić bombę na przejeżdżającego powozem Rosjanina, pułkownika hrabiego Kellera, dowódcę 15 Aleksandryjskiego Pułku Dragonów. Ale bomba nie wybuchła.
Stołeczność
* W drugiej połowie X stulecia Kraków w porównaniu z pozostałymi grodami które były własnością Piastów w ich macierzystej dzielnicy, Wielkopolsce, z Poznaniem i Gnieznem na czele, był wielką metropolią. Do pewnego czasu dorównywał mu Kalisz.
* Tak jak Kraków tak i Kalisz był wielokrotnie stolicą księstwa, województwa czy powiatu.
* W Krakowie i w Kaliszu rządzili i mieli swoje siedziby książęta i królowie. Czasem ci sami. Chodzi Kazimierza II Sprawiedliwego od 1177 księcia zwierzchniego Polski, o Mieszka III Starego, który na monetach miał wybite Król Polski, oraz o księcia Przemysława I a także księcia i króla Polski Przemysława II.
Dodaj komentarz