Kalisz
Spacerek śladem historii miasta

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Że Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce świadczą o tym wykopaliska. Na 8 tys. lat przed naszą erą datują się odkryte przez archeologów najstarsze ślady osadnictwa na terenie Kalisza i okolic.
Dzięki tzw. Bursztynowemu Szlakowi Kalisz został wymieniony przez aleksandryjskiego uczonego Klaudiusza Ptolemeusza w II wieku naszej ery w dziele ?Zarys Geografii? jako miejscowość Calisia, którą wielu badaczy utożsamia z dzisiejszym Kaliszem. Na pamiątkę starej nazwy miejscowości działająca w Kaliszu Fabryka Fortepianów i Pianin miała nazwę ?Calisia?. Również ?Calisia? nazywał się miejscowy klub sportowy. Jest też przy Alei Wolności budynek na zwany ?Villa Calisia?. Kiedyś był w nim urząd stanu cywilnego. Uczczono i Ptolemeusza. Co roku od kilkunastu lat odbywa się w Kaliszu Międzynarodowy Bieg Ptolomeusza skupiający około tysiąca biegaczy od przedszkolaków po seniorów.
W rezerwacie na Zawodziu
Najwięcej pamiątek z dawnych wieków znajduje się w Rezerwacie Archeologicznym Zawodzie. Pierwsze wzmianki o grodzie znalazły się już w roku 1106 w kronice Galla Anonima. To na Zawodziu Mieszko III Stary ufundował w połowie XII wieku jednonawową romańską świątynię pod wezwaniem św. Pawła. W podziemnej krypcie znajdującej się w jej wnętrzu pochowany został w roku 1202 Mieszko III Stary a nieco wcześniej w roku 1193 pochowano jego syna Mieszka Mieszkowica. Dziś obok rezerwatu Zawodzie stoi drewniany kościół św. Wojciecha wybudowany w roku 1798.
Przy granicy, przy kolei
Na granicy Kalisza i Nowych Skalmierzyc przebiegała kiedyś granica prusko-rosyjska. Skalmierzyce oraz Kalisz mają okazałe dworce kolejowe jak przystało na przygraniczne miasta. Mieszkańcy Kalisza długo walczyli, aby te dworce powstały. Z ich inicjatywy powstało połączenie kolejowe na linii kalisko-warszawskiej. Żeby ją wybudować trzeba było zbudować około 150 wiaduktów i mostów.
Wojenne zniszczenia, secesyjna odbudowa
Po wybuchu I wojny światowej w roku 1918 Niemcy zburzyli całe miasto Kalisz. Łącznie w trakcie ostrzeliwania i podpalania miasta zniszczeniu uległo 426 budynków mieszkalnych, 9 zakładów przemysłowych i kilka budynków użyteczności publicznej, a wśród nich 7. sierpnia spalono ratusz, a teatr 16. Sierpnia. Pod koniec roku 1914 Kalisz liczył tylko 5 tys. mieszkańców, a przed wojną miał ich około 70 tys. Z powodu zniszczeń większość kamienic w centrum, okolice ratusza i Alei Wolności odbudowano w stylu secesyjnym w okresie międzywojennym. Ich cechą charakterystyczną są kolumny na elewacji i amfory na dachach.
W Kaliszu są dwa parki
Park Miejski, założony w 1798 roku, wielokrotnie był powiększany i przekształcany, a w XIX wieku uznany został za najpiękniejszy polski ogród. To najstarszy park miejski w Polsce, wpisany do rejestru zabytków w 1964 r. Wejścia są od strony teatru, bazyliki i od ulicy Łódzkiej. Drugi to ?Park Przyjaźni?. Obejmuje on 11 ha i powstał na dawnych gliniankach po Cegielni Czaszki w latach 1977-78, gdy Kalisz był miastem wojewódzkim.
Po Kaliszu jeżdżą zabytkowy San i Jelcz Cabrio .
Na zdjęciu jest San .
Zabytkowe autobusy jeżdżą dwoma trasami:
Trasą Jelczem Cabrio turyści poznają „ Kalisz Piastowski ”.
Kanonicka (Planty) – Parczewskiego – pl. Jana Pawła II – pl. Św. Józefa
– Kolegialna – Sukiennicza – al. Wolności – pl. Wojciecha Bogusławskiego
– Częstochowska – Zawodzie – Nowy Świat – Rogatka
– Śródmiejska – Narutowicza – Parczewskiego – Kanonicka (Planty).
Trasą Sanem to poznają „ Legendy i smaki Kalisza ”
Kanonicka (Planty) – ul. Majkowska (przystanek przy Fabryce „Grześki”) następnie powrót
do autobusu, przejazd ulicami Chopina – Rogatka (przystanek przy wytwórni Andrutów Kaliskich
– przejazd do ulicy Łódzkiej – Fabryka Nestlé (Winiary).
Po powrocie do autobusu, przejazd ulicami Łódzka – Sukiennicza
(po lewej stronie mijamy Fabrykę Biszkoptów i Pierników Mystkowskiego) – Kolegialna
– pl. Świętego Józefa- pl.Jana Pawła II (przystanek przy Fontannie Noce i Dnie)
– spacer do Kaliskiego Centrum Baśni i Legend „Baszta Dorotka”, zwiedzanie.