Grabówno
Stary dworek i kamień Drzymały

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Między Bydgoszczą a Piłą wcale niełatwo znaleźć miejsce, w którym warto zatrzymać się na kawę nie bardzo zjeżdżając z drogi. Jechałam tędy ostatnio dwukrotnie i ? takie samo odniosłam wrażenie. Może mylne, nie wiem. Drugim razem udało nam się zatrzymać szczęśliwie ? w miejscowości Grabówno, w restauracji Dworek.
Restauracja przyjemna, choć droga. Znajduje się w starym zabytkowym dworku, bardzo ładnie odrestaurowanym. Swego czasu Dworek dostał nawet II Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki dla Najlepszego Użytkowania Obiektów Zabytkowych. Zapewne zasłużenie.
Dworek pochodzi z końca XVIII wieku, został wybudowany prawdopodobnie około 1778 roku przez rodzinę Grabowskich. Potem zmieniał właścicieli, byli nimi i Polacy i Niemcy. Życie się toczyło, omijała go wielka historia. Po 1945 roku został opuszczony i niszczał. W 1982 r. trafił w ręce prywatne. Teraz oprócz restauracji mieści się w nim galeria i pracownia renowacji zabytkowych mebli.
Na lewo od bramy wjazdowej stoi kamień z tablicą upamiętniającą Michała Drzymałę, swego czasu posiadacza wozu Drzymały, podręcznikowego symbolu walki z germanizacją Wielkopolski. Dlaczego tu? Drzymała miał ziemię, a na niej wóz, we wsi Podgradowice, niedaleko Grodziska Wielkopolskiego, daleko stąd?
Otóż w 1927 roku, gdy II Rzeczpospolita przygotowywała się do obchodów dziesięciolecia niepodległości, państwo ? w uznaniu jego zasług ? podarowało Drzymale gospodarstwo między Piłą a Wyrzyskiem, właśnie w Grabównie. Mieszkał tu przez dziesięć lat, do śmierci w 1937 roku, a pochowano go na cmentarzu w pobliskim Miasteczku Krajeńskim. Tablicę pamiątkową ufundowali mieszkańcy powiatu wyrzyskiego w 1962 roku, w 25 rocznicę śmierci Michała Drzymały.
Dodaj komentarz