Lewków
Pałac zdobny w sztukaterie

Dziś muzeum jest niedostępne do zwiedzania. Trwają prace remontowe i konserwatorskie, ale warto obejrzeć wyjątkowy budynek z zewnątrz i piękny park.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Waldemar Rusek
Lewków. Pałac zdobny w sztukaterie
Najbardziej oryginalną w pałacu jest elewacja ozdobiona dekoracją sztukatorską, malarską i płaskorzeźbą.
  • Lewków. Pałac zdobny w sztukaterie
  • Lewków. Pałac zdobny w sztukaterie
  • Lewków. Pałac zdobny w sztukaterie
  • Lewków. Pałac zdobny w sztukaterie
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Pałac we wsi Lewków zbudował w latach 1788-91 Wojciech Lipski, kaliski łowczy a od roku 1776 generał adiutant króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Król odznaczył Lipskiego w roku 1790 orderem św. Stanisława (to był drugi order po orderze Orła Białego ustanowiony przez Stanisława Augusta w roku 1765). Pałac w Lekowie jest też domem rodzinnym Józefa Lipskiego, przedwojennego ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie.

Dzieło nadwornego architekta

Pałac zaprojektował w stylu klasycystycznym podobno nadworny architekt Stanisława Augusta – Jan Christian Kamsetzer. Na froncie napisano: Sobie, Swoim Przyjaciołom, Potomności. Najbardziej oryginalną w pałacu jest elewacja ozdobiona dekoracją sztukatorską, malarską i płaskorzeźbą. Dekoracje wnętrz, polichromie o charakterze iluzjonistycznym, pochodzą z roku około 1800 a wykonał je Antoni Smuglewicz.

Słynni goście

W pałacu gościli między innymi: król Westfalii Hieronim Bonaparte (brat Napoleona -1812 rok), generał Karol Kniaziewicz (1813 r.), prezydent Ignacy Mościcki (1928 r.), generał Kazimierz Raszewski (dowódca okręgu korpusu w Poznaniu) oraz ppłk. Bronisław Duch (jako zastępca dowódcy 60. pułku piechoty wielkopolskiej w Ostrowie Wlkp., przyszły generał i dowódca dywizji Strzelców Karpackich pod Monte Cassino).

Zbiory zostały rozproszone

W pałacu znajdowały się cenne meble, dzieła sztuki, pamiątki narodowe, archiwum i księgozbiór zawierający około 10 tysięcy publikacji. Większość wywieźli hitlerowcy. W roku 1939 pałac zajęło wojsko niemieckie, a po wojnie wojsko radzieckie. Potem, za komuny, były tu różne instytucje. Pałac w roku 1951 wpisano do rejestru zabytków, ale dopiero w latach 1973-87 przeprowadzono w nim generalny remont. Po remoncie obiekt przejęło Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu tworząc oddział pod nazwą Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie. W pałacu mieściła się ekspozycja muzealna prezentująca między innymi meble, kolekcję portretów sarmackich i pamiątki po dawnych właścicielach ziemskich.

Dziś wnętrza niedostępne

W czerwcu 2017 roku, pałac w Lewkowie wraz z parkiem wyłączono ze struktur Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej i utworzono nową instytucję samorządu województwa wielkopolskiego: Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo-Parkowy. Dziś muzeum jest niedostępne do zwiedzania. Trwają prace remontowe i konserwatorskie, ale warto obejrzeć wyjątkowy budynek z zewnątrz i piękny park. W pałacowym parku rósł kasztan posadzony przez wnuka generała Wojciecha Lipskiego, posła na Sejm z Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Kazał on go zaszczepić i kasztan w maju kwitł mając kwiaty białe i czerwone po równo.

Warto wiedzieć

Lewków leży na trasie Kalisz – Ostrów Wlkp., 21  km od Kalisza, w pobliżu lotniska Michałków (może będą jakieś loty czy skoki spadochronowe?).

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 8 marca 2019; Aktualizacja 16 czerwca 2019;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij