Oborniki Wielkopolskie
Miasto nad Wełną i Wartą
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Oborniki, 20 tysięczne miasto w Wielkopolsce, stolica powiatu i gminy, leżą u ujścia Wełny do Warty, nieco na północ od Poznania. I zupełnie nie dbają o to, by przyjeżdżali tu turyści.
Konia z rzędem temu, kto na internetowej stronie miasta znajdzie choć trochę zachęty do zwiedzania. Historia gdzieś ukryta, o zabytkach ani ani. A przecież dzieje wielkopolskiego grodu muszą siegać średniowiecza.
Tak jest w istocie
Lokacja Obornik przypisywana jest Bolesławowi Pobożnemu i łączona bywa z fundacją klasztoru franciszkanów w XIII wieku. Z 1299 roku pochodzi pierwsza pisana wzmianka o miejscowości. Oborniki rządziły się prawem magdeburskim. Od XIV wieku potwierdzony jest w źródłach herb Obornik ? piastowski orzeł bez korony. Tym znakiem władze miasta pieczętują się do dziś.
Jak to w Rzeczypospolitej
Okres świetności miasta datuje się na przełom XV i XVI wieku: powstał wtedy zamek (nie ma po nim śladu), trzy kościoły, wytyczono nowy, zachowany do dziś układ urbanistyczny. Przerwał ten proces potop, miasto niszczyły kolejne wojny. To zatrzymało jego rozwój, ale nie na tyle, by pod zaborem pruskim nie zostało stolicą powiatu. W 1879 roku Oborniki zyskały połączenie kolejowe z Poznaniem i Piłą.
Posprzątany rynek
W mieście nie ma nadzwyczajnych zabytków, ale ładny i uporządkowany rynek zachęca, by przysiąśc przy nim na chwilę. Rozległy plac został wytyczony w XIII wieku, a jego zabudowa pochodzi z XIX-XX wieku. Budynki jako takie zabytkami może nie są, ale jako zabytek zapisano układ urbanistyczny miasta. Jeden z narożników (ul. Obrzycka) zajmuje gmach dawnej synagogi (nierozpoznawalny zupełnie i wtopiony miedzy inne budowle).
Dwa kościoły
Najstarszym istniejącym budynkiem Obornik jest gotycka fara wzniesiona na przełomie XV i XVI w. Nosi wezwanie Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. Liczne pożary niszczyły pierwotną budowlę, po wielekroć była odbudowywana. Pamiatką po jednym z XIX-wiecznych pożarów jest obecny kształt wieży, widoczny z daleka w panoramie miasta. Zniszczenia rzutowały też na stan wyposażenia: w większości jest barokowe i stosunkowo oszczędne. Drugim zabytkowym kościołem jest kościół Świętego Krzyża, zbudowany w 1766 roku w konstrukcji szachulcowej ,a ufundowany ?radkość ? przez mieszczkę Łucję Łoyczykowską. We wnętrzu jest ponoć sporo z dawnego wyposażenia, ale kościół był zamknięty, sprawiał wrażenie zaniedbanego. Znajduje się w pewnym oddaleniu od rynku, po drugiej stronie Wełny.
Oborniki mają wiele ciekawych historii i tajemnic tylko że obcy nie jest w stanie ich sam poznać.