Kraków
Jak sypano Kopiec Kościuszki

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Od wojny do wojny
W 1914 roku, po wybuchu I wojny światowej Kopiec Kościuszki został uznany za ważny element austriackiego systemu fortyfikacji Twierdzy Kraków. Ze szczytu usunięto pamiątkowy głaz, a na tym miejscu ustawiono wojskowe posterunki obserwacyjne.
W niepodległej Polsce, Kopiec nadal był atrakcją turystyczną, miejscem widokowym i edukacyjnym. W okresie międzywojennym był świadkiem uroczystości państwowych, parad wojskowych i spotkań Krakowian odbywających się na Błoniach. 4 lipca 1926 roku, w stu pięćdziesiątą rocznicę Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, do Kopca została złożona ziemia amerykańska z pól bitewnych Yorktown oraz Saratogi.
Okres okupacji niemieckiej zagrażał istnieniu Kopca. Dla Generalnego Gubernatora Hansa Franka był on symbolem polskości. W kwietniu 1941 roku polecił on zniszczyć Kopiec. Na szczęście skończyło się tylko na planach.
W Polsce Ludowej
Po II wojnie światowej były plany wyburzenia fortyfikacji w bezpośrednim otoczeniu Kopca. Fort został jednak uratowany. W początkach lat siedemdziesiątych XX wieku w związku z powrotem do Polski ze Lwowa obrazu ?Panoramy Racławickiej?, rozpatrywano koncepcję wybudowania wokół Kopca kompleksu muzealno-wystawienniczego dla tego dzieła. Jednak w 1980 roku podjęto decyzję, że obraz pojedzie do Wrocławia.
W latach 1979-80 Kopiec Kościuszki został odnowiony przez żołnierzy jednostek Ludowego Wojska Polskiego noszących jego imię. Mieszkańcy Krakowa i Komitet Opieki ufundowali tablicę pamiątkową. Jest ona osadzona na zboczu Kopca.
Ostatnie remonty
Ulewne deszcze w lipcu 1997 roku i w czerwcu 1998 roku w znacznym stopniu spowodowały zniszczenie stoków Kopca. Naruszona została geometria stożka. Pojawiły się pęknięcia, obrywy i osuwiska. W połowie 1999 roku rozpoczął się generalny remont Kopca. Zastosowano specjalne nowoczesne technologie odwadniające oraz umacniające. W czasie remontu, rozmiary Kopca zostały trochę zmienione. Uroczyste otwarcie po remoncie odbyło się 11 listopada 2002 roku. Również i ten czyn upamiętniony jest tablicą na zboczu Kopca. Cały czas trwają prace remontowe w forcie. Otwierane są nowe i piękne wystawy tematyczne. Od wielu lat w forcie pod Kopcem ma swoją siedzibę Radio RMF.
Co widać ze szczytu
Panorama z Kopca Kościuszki jest niepowtarzalna. Samym Kopcem jak i widokami z niego zainteresowani byli malarze, poeci i pisarze. Pozostała po nich bogata i ciekawa twórczość.
W kierunku wschodnim widać zielone Błonia, za nimi Starówkę krakowską z wielką bryłą Wawelu i wieżami oraz kopułami kościołów. Dalej paskudne kominy elektrociepłowni w Łęgu, oraz kombinatu w Nowej Hucie. Zobaczymy stąd Kopiec Krakusa. Dalej są lasy Puszczy Niepołomickiej.
Po stronie północnej ciągnie się Rów Krakowsko-Krzeszowicki i Jura Krakowsko ? Częstochowska. W północno -wschodnim kierunku rozlega się Wyżyna Proszowicko-Miechowska, a tam leżą Racławice słynne z bitwy kościuszkowskiej.
Na zachodzie jest grzbiet Sikornika i Las Wolski. Tu na wzgórzu zwanym Sowińcem wznosi się Kopiec Piłsudskiego. Po lewej stronie jest Srebrna Góra z widocznymi wieżami siedemnastowiecznego eremu kamedułów na Bielanach.
Na południu, w dole płynie Wisła. Meandruje między wapiennymi skałkami Krzemionek, pod Wawelem, obok Kopca i Bielan aż do Tyńca. Ponad Wisłą, w dali pięknie prezentują się Beskidy, a w pogodny i przejrzysty dzień widać stąd pasmo Tatr.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Dziękuję pani Barbarze Góreckiej za inspirację do wycieczki na Kopiec Kościuszki. Zdjęcia dzieci noszących ziemię na kopiec po prostu mnie poruszyły. A spacer od kopca, ku miastu – super.