Kurowo
Ścieżką po pomostach i wokół dworu

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kurowo to mała miejscowość, w której nie ma nawet sklepu. Ale w dworze na skraju wsi mieści się siedziba dyrekcji Narwiańskiego Parku Narodowego. I jest kilka powodów, by zwiedzanie tegoż parku rozpocząć właśnie tu.
Po pierwsze dlatego, że tu można wypożyczyć kajak i wybrać się na poznawanie narwiańskiej przyrody od strony wody. Po drugie, by pójść na atrakcyjny spacer ścieżką dydaktyczną poprowadzoną po pomoście nad bagnem. Pomost z wieżą widokową i kilkoma platformami ma około kilometra. Ustawiono przy nim tablice edukacyjne opowiadające o trzcinowiskach, turzycowiskach, rzece, łące i zaroślach wierzbowych. Druga ścieżka, już po ziemi, adresowana jest do najmłodszych i opowiada o przyrodzie przydworskiego parku.
Minimuzeum
W zabytkowym dworze na pięterku ulokowano niewielką ekspozycje przyrodniczą. Nie sprawiła ona na mnie specjalnie dobrego wrażenia, jakiś w niej nieład i bałagan. W biurze można zasięgnąć informacji, kupić mapę, pobrać bezpłatne folderki o atrakcjach w okolicy (także o ścieżce po pomostach Śliwno-Waniewo).
Siedziba parku
Samo Kurowo notowane po raz pierwszy w 1444 roku, w XVI w. nadane zostało Radziwiłłom. W XVII w stało się ośrodkiem samodzielnych dóbr. W 1932 r majątek rozparcelowano w ramach reformy rolnej. Wojnę przetrwały wszystkie zabudowania w tym murowany, parterowy dwór wzniesiony prawdopodobnie pod koniec XIX w. Po II wojnie był siedzibą Zakładu Hodowli Roślin Ogrodniczych. Od 1988 r. dwór dostał się we władanie Narwiański Park Krajobrazowego, od 1996 r. – parku narodowego.
Dodaj komentarz