Eifel
Park narodowy na dawnym poligonie
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na północnym zachodzie Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna – Westfalia, przy granicy z Belgią, znajduje się duży masyw leśny przekształcony w roku 2004 w Park Narodowy – Nationalpark Eifel.
Zajmuje on obszar 107 km kw., znajduje się w nim zbiornik wody Urft oraz były poligon wojskowy Vogelsang, co znaczy Śpiew Ptaków.
Jest jednym z 16. parków narodowych w Niemczech, z których największym (4415 km kw.) jest Szlezwicko-Holsztyński z rezerwatem biosfery utworzony w roku 1985. Najstarszym zaś, od roku 1970, PN Lasu Bawarskiego. PN Eifel, chociaż zasobny w różnorodną florę i faunę, nie należy do najważniejszych w Niemczech. Ale wyróżnia go ciekawa historia oraz współczesność.
Echa i dokumentacja okresu nazizmu
W roku 1934 na obszernym placu, fragmencie przyszłego poligonu wojskowego, z pięknym widokiem na dolinę i otaczający ją las, hitlerowcy zbudowali ośrodek kształcenia nowych kadr partii NSDAP i nazistowskiej III Rzeszy.
Formowanie „Elit Nadludzi” (Bestimmung Herrenmenschen) rozpoczęło się w roku 1936, głównie spośród nazistowskiej męskiej organizacji młodzieżowej Hitlerjugend. Zaprzestano go w 1939 r. w związku z wybuchem II wojny światowej, ale w 1942 w obiektach tych działały „Adolf Hitler-Schulen” – Szkoły Adolfa Hitlera. W 1945 r. zajęły je wojska amerykańskie, a w następnym powstał na tym obszarze i okolicznych wsi, brytyjski poligon wojskowy „Camp Vogelsang”. Od roku 1950 użytkowany przez wojska belgijskie, formalnie do końca roku 2005.
Ale już w roku kolejnym lasy te, i poligon, przekształcono w Park Narodowy Eifel, tworząc tu w 2006 r. międzynarodowe miejsce Vogelsang. A później, szczegóły pomijam, w 2016 r. obecne Forum Vogelsang – Centrum dokumentacyjne NS (narodowego socjalizmu) i w tym samym kompleksie budynków Centrum Parku Narodowego Eifel oraz stałą wystawę przyrodniczą „Wildnis(t)räume” („Sny o dziczy”). Centrum dokumentacyjne NS gromadzi materiały na temat ideologii nazistowskiej, motywacji jej wyznawców oraz m.in. sprawców i współsprawców Holokaustu. Prezentuje je również na stałej wystawie.
Ochrona przyrody
Głównym celem naszego tu przyjazdu jest jednak park narodowy, jego flora i fauna oraz ochrona przyrody. W Centrum Informacji zaskakuje mnie obfitość bezpłatnych publikacji, także w językach: angielskim, francuskim i niderlandzkim. Dominują jednak w niemieckim. Znajduję ich, i zabieram aby przeczytać, kilkanaście. W tym 156 stronicową książkę ze szczegółowymi programami, odbywającego się od 16 września do 8 października br. cyklu imprez „Eifel – Landshaft (er)leben” (Przeżywanie krajobrazu Eifel). A także 120 stronicowy przewodnik po PN Eifel na sezon 2023.
Dodaj komentarz