Kommern
Pruski mur w Nadrenii

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na południowy zachód od Bonn w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna – Westfalia leży 4,5-tysięczne miasteczko Kommern. Z zamkiem, byłą siedziba książąt Arenberg.
Przez kilka wieków było ono ważnym ośrodkiem wydobycia ołowiu i srebra, obecnie stanowi dzielnicę 27-tysiecznego miasta Mechernich, a na jego obrzeżu położony jest jeden z największych w Europie skansenów. Ma on powierzchnię ponad 95 ha. To LVR-Freilicht Museum Kommern oraz Państwowe Muzeum Sztuki Ludowej.
Zabytki z kilku regionów
Znajduje się tu kilka, oddzielonych od siebie zespołów architektonicznych i obiektów, z których szczególnie ciekawe są zabytki budownictwa z pruskiego muru, nazywanego też szachulcowym. Czyli domów mieszkalnych i obiektów gospodarczych, kościołów, wiatraków i młynów itp. zbudowanych w konstrukcji szkieletowej z drewnianych bali wypełnionych cegłami w pierwszym przypadku, zaś w drugim gliną zmieszaną ze słomą, sieczką, trzciną lub wiórami. Przeważnie otynkowanymi oraz pobielonymi.
Natomiast drewniana konstrukcja jest widoczna, malowana, nierzadko impregnowana, na ciemnobrązowo. Ten rodzaj budownictwa, głównie mieszkaniowego wiejskiego i miasteczkowego, stosowany był w wielu krajach Europy, zwłaszcza w Niemczech, Anglii, Danii, Belgii i Holandii, a także w Polsce, od czasów średniowiecza. U nas na Śląsku, na północy i zachodzie kraju. Tu, w Kommern, są to budynki – blisko 70 – z dawnej pruskiej Prowincji Renu. Zlokalizowane są w kilku miejscach skansenu.
Od sali tanecznej po wiatraki
Zaraz za wejściem jako zespół miasteczka z regionu Westerwald – Mittelrhein (Środkowego Renu). Budynki przeniesione zostały tu z różnych miejscowości, są ponumerowane – podobnie jak wszystkie na całym obszarze skansenu oraz dosyć dokładnie opisane. Po lewej stronie za budynkiem wejściowym stoi (nr. 30) duża hala – dawna sala taneczna z Pingsdorfu koło miasta Brűhl, z 1899 r.. Kilkadziesiąt metrów dalej chyba najciekawszy zespół (nr. 31-41) miasteczka. M.in. Dom z Ruppenrod (nr.31) z r. 1744. Dom z XVIII w. (nr. 33) z Großholbach, a obok niego stodoła z 1586 r. z Langenscheid i szopa z 1739 r. z Eppenrod. Ciekawy jest również dwór z Oberbreisig (nr. 41) z 1770 r, w którym mieścił się pruski cesarski urząd pocztowy, ze starą tabliczką oraz skrzynką pocztową na ścianie.
Uwagę przyciągają też Dwór z Hanf (nr. 35) z 1688 r. z miasta Hennef, szkoła i piekarnia (nr. 40) z 1763 r. z Lőhndorf i kilka innych. Na tabliczkach informacyjnych obok nich poza numerem i opisem pokazywana jest również ich pierwotna lokalizacja na mapie. Kilkadziesiąt metrów na wschód od tego zespołu znajduje się kolejny: zabytkowych budynków, także z pruskiego muru, z regionu Pogórza Eifel (Eifel Vorland). A jeszcze dalej z Dolnego Renu (Niederrhein), z wyróżniającym się (nr. 53) wiatrakiem z miejscowości Cantrup. Inny wiatrak (nr 51) ze Spiel stoi w samym centrum skansenu.
Muzeum Sztuki Ludowej i Rynek Nadrenii
Zaś w jego północno-wschodniej części budynki z regionu Bergisches Land. Także leżącego w Nadrenii Północnej – Westfalii. Środkowo-wschodnią część obszaru zajmuje Museumplatz – kilkanaście budynków wspomnianego Państwowego Muzeum Sztuki Ludowej. Zaś część północną Marktplatz Rheinland – Rynek Nadrenii poświęcony głównie drugiej połowie XX wieku. Stoją w tym zespole m.in. bunkier z Kommern, schron przeciwlotniczy z Jűlich, murowana stacja transformatorowa z Bűrvenich, kaplica z Overath, gospoda „ Watteler” z Eschweiler (nr. 161) z lat 1900-46, czy bungalow z Kommern z lat 1958-59.
Dodaj komentarz