Retimno
Między Chanią a Heraklionem

Gości przyciąga tu w sezonie letnim przede wszystkim piękna piaszczysta, o długości blisko 12 km plaża, ciągnąca się od samego centrum w kierunku wschodnim. W sumie w mieście i jego pobliżu jest aż 17 plaż...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Retimno. Między Chanią a Heraklionem
No i miła atmosfera, ciekawe stare centrum oraz trochę cennych zabytków z bogatej przeszłości miasta.
 • Retimno. Między Chanią a Heraklionem
 • Retimno. Między Chanią a Heraklionem
 • Retimno. Między Chanią a Heraklionem
 • Retimno. Między Chanią a Heraklionem
 • Retimno. Między Chanią a Heraklionem
 • Retimno. Między Chanią a Heraklionem
 • Retimno. Między Chanią a Heraklionem
 • Retimno. Między Chanią a Heraklionem
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Mimo iż w roku 1303 zniszczyło je w znacznym stopniu silne trzęsienie ziemi oraz będące jego rezultatem tsunami. Zostało jednak odbudowane i rozbudowane, na co w połowie XV w. wpływ miało osiedlenie się tu stosunkowo licznych greckich, prawosławnych przesiedleńców z Konstantynopola, po zdobyciu go przez Turków 29 maja 1453 roku.

Piraci i Turcy

Okresem szczególnej świetności Retimno był wiek XVI, gdy zostało ono nie tylko ważnym miastem handlowo ? rzemieślniczym, ale także jednym z głównych na wyspie centrum kultury i sztuki. Pod koniec tegoż wieku Wenecjanie zbudowali na wzgórzu na północnym, otoczonym z trzech strony przez wody Morza Egejskiego półwyspie potężną fortecę, a na brzegu port z latarnią morską. W ten sposób bronili się przed atakami piratów, z których najsłynniejszym był Barbarossa, a także rosnącymi w siłę Turkami. Na dokończenie murów obronnych całego miasta oraz wykopanie fosy nie starczyło już środków i czasu. W 1645 r. miasto zajęły wojska tureckie i okupowały go aż do roku 1897. Forteca, w której schronili się również mieszkańcy, w sumie około 8,5 tys. osób, broniła się jeszcze ponad trzy tygodnie. Ale także jej los był przesądzony, chociaż zwycięzcy pozwolili opuścić miasto tym z jego mieszkańców, którzy zgodzili się zabrać z sobą tylko niewielkie bagaże. Pod rządami Osmanów Retimno stało się jednak prowincjonalną turecką dziurą. Większość kościołów zburzono, lub zamieniono w meczety. Część mieszkańców zislamizowanio.

W niepodległej Grecji

Odrodzenie przyszło stopniowo dopiero po wyzwoleniu wyspy spod tureckiego jarzma w 1898 r. i powstaniu ? istniała ona 15 lat ? niezależnej Republiki Krety. A następnie po jej połączeniu w 1913 roku z grecką macierzą. W 1923 roku wysiedlono stąd do Turcji, na mocy specjalnego porozumienia, podobnie jak z wielu innych terenów greckich, ludność turecką i muzułmańską, przyjmując na jej miejsce Greków prawosławnych, którzy musieli opuścić swoje miejscowości i domy w Azji Mniejszej, zwłaszcza w zachodniej i południowej Anatolii, z obszaru Republiki Tureckiej. Miasto rozwijało się dosyć dynamicznie, poza blisko czteroletnim okresem (1941-44) okupacji niemieckiej. Aby umożliwić rozszerzenie obszaru Retimna, rozebrano średniowieczne obronne mury miejskie zbudowane przez Wenecjan. Zachowano z nich tylko fragmenty zwane billets ? wartowniami i resztki dawnych bram, z których najciekawszą jest Porta Guora.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 15 sierpnia 2014; Aktualizacja 21 sierpnia 2014;
 

Komentarze: 1

  dam, 4 sierpnia 2018 @ 22:01

  Piekne urokliwe miasto z wieloma tajemnicami.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij