Vela Luka
Największe miasto na wyspie Korčula
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Vela Luka to największe miasto na wyspie Korčula. Od miasta Korčula odległe jest około 40 kilometrów. Mieszkańców tu jest prawie pięć tysięcy.
Vela Luka to stara miejscowość nad zatoką o tej samej nazwie. Założyli ją mieszkańcy pobliskiego Blato. Początkowo pełniła rolę portu. Zamieszkana była przez Greków i Ilirów. Świadczą o tym liczne wykopaliska archeologiczne. Z czasem stała się wioską rybacką. Rozwój miasta rozpoczął się w XIX wieku, kiedy wybudowano stocznię Greben i zakłady przetwórcze Jadranka. Rozwinęła się też turystyka. Dziś Vela Luka jest popularnym letniskiem. Znajduje się tu centrum terapeutyczne, a leczenie odbywa się błotem morskim. To uzdrowisko Kalos. W mieście jest sporo hoteli i pensjonatów, ale warunki do kąpieli raczej kiepskie. Należy wybrać się na okoliczne plaże. Atrakcyjne są zatoczki zalesionej wysepki Ošjak. Za to ładnym deptakiem można obejść zatokę. Przy nim zlokalizowane są kawiarnie, lodziarnie, restauracje, sklepy… Jest fajnie.
Kulturalnie…
W odnowionym barokowym budynku, gdzie wcześniej była rezydencja wakacyjna, mieści się Centrum Kultury. Zdeponowane tu są cenne zbiory archeologiczne z czasów neolitycznych z pobliskiej groty Vela Špilja, która znajduje się ponad miasteczkiem. Jest też zbiór sztuki współczesnej: grafika, malarstwo, rzeźby krajowych i zagranicznych twórców. Te zostały podarowane miastu w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W 1983 roku otwarto prywatną Galerię Anke Prizmić-Sege. To bogata kolekcja rzeźby i malarstwa. Artystka urodziła się w Vela Luce. W mieście funkcjonuje Towarzystwo Kulturalno-Artystyczne „Hum”. Krzewią muzykę i folklor. Istnieje kilka kapel. Osiągają sukcesy na koncertach w Chorwacji i poza nią.
Religijnie…
Powyżej zatoki wznosi się kościół parafialny. To budowla klasycystyczna. Ukończono ją w 1848 roku. Piętnaście małych reliefów w Stacjach Drogi Krzyżowej to również dzieło wspomnianej artystki. W mieście znajdziemy kaplicę z 1589 roku, która była kilkakrotnie przebudowywana. Jest w niej popiersie duchownego zasłużonego dla rozwoju miasta, Ivana Oreba. W ogrodzie przy kaplicy stoi pieta z brązu. Obydwie rzeźby są autorstwa Anke Prizmic.
Wyspa na Adriatyku
Korčula to jedna z wielu chorwackich wysp na Adriatyku. Połączona jest liniami promowymi z licznymi miastami na lądzie. Linia brzegowa wyspy liczy ponad 180 kilometrów piaszczystych plaż. Poszarpana jest ona wieloma urokliwymi zatoczkami. Środek wyspy jest górzysty, a najwyższe wzniesienia sięgają 500 m n.p.m. Wyspa ma podłoże wapienno-dolomitowe. Na nim świetnie rozwijają się setki gatunków śródziemnomorskich roślin. W sezonie kwitnienia roznosi się intensywny zapach szałwii, lawendy, rozmarynu, ruty i wielu innych ziół. Ponad połowę terenu zajmują lasy dające drogocenny surowiec. Rosną tu różne odmiany sosny, świerki, cyprysy, pinie, dzikie oliwki, migdałowce, dęby korkowe. W związku z rozwojem turystyki nasadzono gatunki roślin ozdobnych: bugenwille, kaktusy, oleandry… W takich warunkach doskonale czuje się ptactwo i zwierzyna. Korčula to jedyne miejsce w Europie, gdzie występuje szakal. Z kolei na wybrzeżu spotyka się mewy a często można zobaczyć delfiny harcujące w czystych wodach Adriatyku. Mieszkańcy wyspy hodują zwierzęta domowe. Ozdobą są osiołki. To bardzo pomocne zwierzęta w poruszaniu się w terenie.
Warto wiedzieć
Na wyspie jest kilka miasteczek, a każde z nich pełniło jakąś lokalną „funkcję”. Blato to miasto w środku wyspy i pełni rolę producenta warzyw i owoców. Čara jest miejscem pielgrzymek. Korčula to bardzo stare i zabytkowe miasto przyciągające turystów. Na zachodnim skraju wyspy jest miasteczko pełne spokoju i zieleni, Vela Luka.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Dodaj komentarz